Wystawa znaczków poczty podziemnej w kinie Iskra. Zapraszamy

Data: 13-12-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Wystawa znaczków poczty podziemnej w kinie Iskra. Zapraszamy 10 grudnia w wyremontowanym budynku kina ISKRA w Pile otwarto unikatową wystawę znaczków poczty podziemnej w latach 1981-1989 z bogatej kolekcji Edwina Klessy, byłego działacza solidarnościowej opozycji.  

Wystawa obejmuje prawie 350 kart wystawowych, blisko 2700 znaczków, bloczków, arkusików, znaków, kopert i kart pocztowych oraz banknotów i katalogów.
Została zorganizowana w ramach obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce 10 grudnia. Uczestniczył w nim m.in. Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile.
- Gorąco polecam, to niezwykle ciekawy zbiór historycznych dokumentów, obrazujący czas walki solidarnościowej opozycji – mówi.
Od 13 grudnia wystawa jest dostępna dla wszystkich mieszkańców. Można ją oglądać w godz. od 10.00 do 17.00. Zgłoszenie dla grup szkolnych pod nr tel. 67 351 79 03.
___
Znaczki poczty podziemnej pełniły ważną rolę w walce z reżimem komunistycznym. Rozprowadzane w społeczeństwie, podtrzymywały na duchu. Były dowodem na istnienie podziemnych i niezależnych środowisk, które mimo wprowadzenia ustawodawstwa stanu wojennego i ogólnego zniewolenia, istniały i działały. Dawały nadzieję na to, że społeczeństwa do końca nie da się spacyfikować, zakneblować ust i zmusić do pokornego życia w niewoli.
Był też drugi powód wydawania znaczków. Stanowiły one cegiełkę wspomagającą podziemie antykomunistyczne. Dochód ze sprzedaży przeznaczony był na utrzymanie struktur zarówno zdelegalizowanej Solidarności jak i innych niezależnych organizacji  oraz na pokrycie kosztów materiałowych jak papier, farby i urządzenia poligraficzne.