Powiat Pilski murem za polskim mundurem - koncert wsparcia

Data: 12-12-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Powiat Pilski murem za polskim mundurem - koncert wsparcia W budynku Kina Iskra w Pile 10 grudnia odbył się wyjątkowy koncert „Murem za polskim mundurem”. Był on wyrazem wsparcia dla Straży Granicznej, Wojska Polskiego, Policji i wszystkich służb, które bronią granicy naszego państwa i UE. To był pierwszy taki koncert w Wielkopolsce.
To było ważne wydarzenie w udziałem dowódców i żołnierzy jednostek wojskowych, stowarzyszeń wojskowych, Polskiej Policji, z którymi na co dzień Powiat Pilski współpracuje. Obecna była również młodzież z klas wojskowych ze szkół prowadzonych przez Powiat Pilski.    

Inicjatorem przedsięwzięcia był Wojskowy Komendant Uzupełnień w Pile ppłk Sylwin Donart, a Powiat Pilski włączył się w organizację tego wydarzenia.
- Uznałem, że będzie to znakomity wyraz poparcia dla działań Straży Granicznej, Policji wszystkich służb mundurowych, które z taką determinacją i narażeniem własnego życia ramię w ramie bronią naszych granic i każdego dnia stają na wysokości  zadania. Wcześniej wyraziliśmy tę solidarność oświetlając naszą siedzibę starostwa na zielono, teraz włączając się w organizację patriotycznego koncertu – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Zanim na scenie pojawili się artyści, gości powitał ppłk Sylwin Donart, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Pile.
- Szanowni Państwo: Powiat za mundurem – idea zrodziła się w mojej głowie, ale trafiła na właściwy grunt. Do właściwej osoby. Panie Starosto cieszę się, że właśnie Pan jest adresatem tego przesłania, głęboko wierzę, że ten koncert będzie początkiem czegoś większego. By promienie słońca płynące z powiatu pilskiego rozlały się po całej Wielkopolsce, a może i dalej. Mundur łączy ludzi, to nie tylko symbol, materiał, kolor, mundur to przeszłość i przyszłość, ale przede wszystkim teraźniejszość. To są historie, wydarzenia, to są ludzie, to są emocje. Dzisiaj chodzi nam przede wszystkim o emocje szerokiej masy ludzi, bo służba jest czymś wyjątkowym. Musimy być wszyscy po tej samej stronie – powiedział.

- Dzięki inicjatywie Pana Komendanta mamy sposobność spotkania się po to, aby oddać honor tym, którzy na to dzisiaj wyjątkowo zasługują, chroniąc naszych granic. Praca ma to do siebie, że decydujemy jaki zawód wybieramy, jakie czynności wykonujemy. Służba ma jeszcze jeden istotny element – to obowiązek. To wyróżnia Was od nas, którzy pracują w jednostkach cywilnych i dlatego należy Wam się ogromny szacunek, nie tylko teraz, kiedy wykazujecie swoje szczególne osobiste przymioty, swoją odwagę, oddanie, poświęcenie. Dziękuję Wam również za codzienną służbę, że zawsze jesteście z nami. Organizujemy wspólnie wiele przedsięwzięć, dzięki Wam czujemy się bezpieczni, a czasem się nawet wspólnie bawimy. W imieniu społeczeństwa Wam dziękuję, jesteśmy z was dumni -  powiedział starosta Eligiusz Komarowski.

Telefonicznie połączono się także ze starostą tureckim Dariuszem Kałużnym, który gratulował pomysłu i zadeklarował, że również w swoim powiecie zorganizuje  podobny koncert. Telefonicznie rozmawiano również z dowódcą 18. Dywizji Zmechanizowanej generałem Jarosławem Gromadzińskim. Wojskowy Komendant Uzupełnień w Pile chciał, aby energia tego koncertu dotarła do właściwych adresatów, do funkcjonariuszy, pograniczników, którzy w tym momencie stoją na ścianie wschodniej granicy.
- To ważne kto jest dzisiaj za nami, i choć Piła jest daleko od nas, pamiętacie o nas. Jest to naprawdę bardzo miłe i wzruszające, dziękujemy za to. To dużo dla nas znaczy. Jesteśmy Wam bardzo wdzięczni. Jak tylko będę w waszym rejonie zamelduję się w WKU w Pile, aby osobiście Wam podziękować. A na Święta przyjmijcie od nas najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia miłej atmosfery. Pozdrówcie swoje rodziny, one dają nam siłę, dzięki naszym rodzinom służy nam się lepiej, bo wiemy, że zawsze z nami są – podziękował gen. Jarosław Gromadziński

Na scenie wystąpili niezawodni artyści, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych w Pile oraz  podopieczni Iwony Brandenburger ze Studia Piosenki z Młodzieżowego Domu Kultury Iskra w Pile.

Na widowni zasiedli m.in.: Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu płk Mariusz Woźniak, Komendant Placówki Straży Granicznej Poznań Ławica ppłk. Paweł Onichimiuk, w imieniu Komendanta 1 Regionalnej Bazy Logistycznej - Szef Wydziału ppłk Mariusz Krawulski.

Obecni byli także Kierownik Wielkopowierzchniowego Branżowego Składu Magazynowego w Pile  kpt. Maciej Sarnowski, dowódca 100 batalionu łączności ppłk Sławomir Rzadkiewicz, dowódca 122 Batalionu Lekkiej Piechoty w Dolaszewie ppłk Maciej Betka, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Słupsku ppłk Przemysław Majewski, kapelan wojskowy major Tomasz Wola, przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Na koncert przybył Komendant Powiatowy Policji w Pile podinsp. Marcin Kowalski, Dyrektor RDLP dr inż. Andrzej Brusiło, z-ca dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych w Pile Wioleta Jeziorowska, dyrektorzy i młodzież ze szkół Zespołu Szkół Technicznych w Pile, Zespołu Szkół przy Teatralnej i Centrum „Nauka” w Pile.
 
Zapisz się na newsletter