Światowej klasy sprzęt do operacji neurochirurgicznych dla szpitala

Data: 25-11-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Światowej klasy sprzęt do operacji neurochirurgicznych dla szpitala Jeszcze do końca roku Szpital Specjalistyczny w Pile, który przyjmuje pacjentów z całej północnej Wielkopolski wzbogaci się o światowej klasy zestaw do neuronawigacji oraz mikroskop operacyjny do przeprowadzania skomplikowanych zabiegów neurochirurgicznych i laryngologicznych.
Urządzenia są  warte prawie 2 mln zł. Blisko 1,6 mln zł pochodzić będzie z dotacji państwa. Umowę na dofinansowanie 24 listopada z Wojewodą Wielkopolskim Michałem Zielińskim podpisał starosta Eligiusz Komarowski i wicestarosta Arkadiusz Kubich. Wkład własny powiatu na zakup urządzeń to prawie 400 tys. zł.

- Zakup tego  wysokospecjalistycznego sprzętu jest ogromną szansą na rozwój oddziałów Neurochirurgii oraz Otolaryngologii i Onkologii Laryngologiczne. W Pile będą usuwane np. guzy mózgu, a pacjenci nie będą musieli jeździć do dużych ośrodków klinicznych – mówi starosta Eligiusz Komarowski.

- Kolejne zakupy tak potrzebnego sprzętu dla szpitala będą możliwe dzięki dotacji, którą otrzymujemy z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Rząd Mateusza Morawieckiego realizuje wiele programów prozdrowotnych, które mają na celu zarówno dofinansowanie inwestycji w ochronie zdrowia, jak i realizację programów prozdrowotnych – podkreśla Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.

Nowy sprzęt będzie obsługiwany przez wysokokwalifikowaną kadrę medyczną, która pracuje w pilskim szpitalu, wysokiej klasy neurochirurgów - specjalistów z Bydgoszczy, Gdańska i Poznania.
Zakup nowych urządzeń to skok technologiczny. Nasi lekarze będą mogli prowadzić procedury, które nie będą odbiegały standardem od tych stosowanych na świecie.

Dr Łukasz Łuczewski, zastępca dyrektora szpitala ds. lecznictwa
- Nowy mikroskop zastąpi urządzenie, które ma już 30 lat. Zestawu nawigacji w szpitalu nie było. Urządzenie jest konieczne do wykonania wielu skomplikowanych procedur i będzie służyło tak naprawdę całemu szpitalowi. Nowy mikroskop jest dzisiaj narzędziem podstawowym do wykonania wielu specjalistycznych procedur od chirurgii naczyniowej, przez neurochirurgię, laryngologię, gdzie wykonujemy działania operacyjne na małych tkankach i ryzyko powikłań jest bardzo duże.

Maciej Mielczarek, kierownik  Oddziału Neurochirurgii
Dzięki temu sprzętowi pacjenci otrzymają większy zakres usług, szczególnie w zakresie onkologii. Dzięki nowej nawigacji będziemy mogli przeprowadzać skomplikowane zabiegi  usunięcia guzów w ośrodkowym układzie nerwowym. Wiąże się to z ograniczeniem powikłań, które są bardzo dramatyczne, np. niedowłady, zaburzenia podstawowych funkcji życiowych. Dzięki tej nawigacji, skala tych powikłań zmniejszy się w znacznym stopniu.
____________
Szpital w ostatnich kilku latach i miesiącach przechodzi boom inwestycyjny i modernizacyjny. W 2018 r. otwarto po generalnej modernizacji dwa odziały: Nefrologii ze stacją dializ i Szpitalny Odział Ratunkowy, a w tym roku - zupełnie przebudowany Oddział Chemioterapii z częścią hospitalizacyjną.
W międzyczasie uruchomiono Pracownię Elektrofizjologii, zakupiono nowe karetki, urządzenia RTG, mammograf cyfrowy 3D, a na OiOM za prawie 2 mln zł równie specjalistyczne urządzenia.
To kolejna dotacja, którą Powiat Pilski otrzymał z budżetu państwa dla szpitala. Do tego Powiat Pilski również przekazuje placówce środki z budżetu powiatu. W latach 2006-2014 – kiedy starostą był reprezentant PO, dotacja z budżetu powiatu przez 8 lat wynosiła 3,7 mln zł.
Dotacja od 2015 r. do 2021 r. (przez ponad 5 lat) to blisko 8,5 mln zł, a teraz kolejna w wysokości 400 tys. zł. Obecne władze powiatu nadrabiają ponad 20-letnie zaniedbania inwestycyjne w szpitalu.