Kilometr nowej drogi w Krzewinie w gminie Kaczory

Data: 22-11-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Kilometr nowej drogi w Krzewinie w gminie Kaczory Kolejna duża inwestycja na ważnym odcinku drogi powiatowej zrealizowana. W poniedziałek uroczyście otwarto blisko kilometrowy odcinek zmodernizowanej drogi w miejscowości Krzewina w gminie Kaczory.
Generalną modernizację wykonano na odcinku drogi powiatowej nr 1177P. To ważny odcinek – można nim skrócić dojazd między krajową 11 i 10. Ruch jest więc spory, także samochodów ciężarowych. Remont kosztował blisko 1 mln z ł, w tym 723 tys. zł Powiat Pilski pozyskał z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, co stanowiło 80 procent kosztów inwestycji, pozostałe środki to wkład własny Powiatu. Zakres prac był szeroki. Oprócz nowej nawierzchni droga została dobrze wyprofilowana.

- Poprawiliśmy bezpieczeństwo nie tylko kierowców, ale także pieszych i rowerzystów. Jeden chodnik o długości ponad 450 m został przebudowany i połączony z istniejącą już ścieżką rowerową na odcinku Kaczory-Krzewina. Do tego wybudowaliśmy jeszcze jeden chodnik, na którym planuje się dopuścić ruch rowerowy. Przebudowaliśmy także przejście dla pieszych i je bezpiecznie oznakowaliśmy. Zostało oświetlone lampami LED i wyposażone w ostrzegawczy pulsator. Wybudowaliśmy również dwie zatoki autobusowe i zjazdy do nieruchomości. Zaznacże, że wszystko, co robimy, robimy dla mieszkańców - powiedział Arkadiusz Kubich, Wicestarosta Pilski.
Zaznaczył, że to kolejne środki z programów rządowych, które Powiat Pilski pozyskuje na potrzebne w gminach powiatu pilskiego inwestycje drogowe i podziękował pilskim parlamentarzystom za wsparcie.

Pilscy posłowie zgodnie podkreślili, że rząd Mateusza Morawieckiego tworzy wiele programów, z których pieniądze mają zasilić inwestycje samorządowe, powiatowe i gminne.    
- Cieszę  się, że w regionie pilskim bardzo dużo samorządów z tych środków korzysta. I bardzo dużo inwestycji jest realizowanych, czy to w infrastrukturze oświatowej, kanalizacyjnej, wodociągowej, czy drogowej - przyznał poseł Krzysztof Czarnecki.
- Robimy to wszystko dla mieszkańców, aby nasze małe Ojczyzny mogły się rozwijać - dodała poseł Marta Kubiak.
- Gratuluję Samorządowi Powiatu Pilskiego, że skutecznie umie sięgać po te środki - przyznał poseł Marcin Porzucek. 

Satysfakcji z ukończonej inwestycji nie kryła Emilia Załachowska, Członek Zarządu Powiatu w Pile, Rady Powiatu w Pile. 
- Cieszę się, że Gmina Kaczory się rozwija, ta inwestycja to tego kolejny przykład – powiedziała.
W otwarciu drogi uczestniczyli również radni: Teresa Strzelecka i Przemysław Pochylski.
 
Środki pozyskane przez Powiat Pilski z programów rządowych w 2021 r.:

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
Modernizacja 6 przejść dla pieszych na drogach powiatowych w Łobżenicy – ul. Złotowska, Wysokiej - Plac Powstańców Wielkopolskich, Dziembowie, Starej Łubiance, Osieku nad Notecią - ul. Dworcowa, Miasteczku Krajeńskim - Plac Wolności
- całkowita wartość inwestycji -  290 tys. zł
- dofinansowanie 80% - 232 tys. zł
- wkład własny Powiatu – 58 tys. zł

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych
Przebudowa drogi powiatowej nr 1197P, stanowiącej ciąg obwodnicy północnej powiatu pilskiego
- długość inwestycji – 5 850 mb, odcinek Kijaszkowo-Czajcze-Wysoka
- całkowita wartość inwestycji -  12,7 mln zł
- dofinansowanie 95% - 12,065 mln zł
- wkład własny Powiatu – 635 tys. zł.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych
Budowa nowego ciągu drogi powiatowej nr 1177P w miejscowości Śmiłowo
- całkowita wartość inwestycji -  1,69 mln zł
- dofinansowanie 88,76% - 1,5 mln zł
- wkład własny Powiatu – 190 tys. zł.
Od 2019 roku do 2021 r. Powiat Pilski na inwestycje drogowe pozyskał 18 mln 750 tys. zł z programów rządowych, wartość inwestycji to ponad 23 mln 431 tys. zł.
Zapisz się na newsletter