Uroczyste otwarcie po remoncie budynku dawnego kina ISKRA w Pile

Data: 15-11-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Uroczyste otwarcie po remoncie budynku dawnego kina ISKRA w Pile 11 listopada, w Święto Niepodległości, budynek dawnego kina Iskra został ponowie otwarty dla mieszkańców. Działać tu będzie Centrum Integracji Społeczno- Kulturalno-Naukowej "ISKRA”, z którego za darmo będą mogli korzystać mieszkańcy wszystkich gmin powiatu pilskiego, również dzieci na specjalnie dla nich organizowanych warsztatach.

To był długo oczekiwany moment. Bilsko 100 - letni zabytkowy obiekt w centrum Piły – stolicy powiatu pilskiego w ciągu dwóch minionych lat przeszedł generalny remont, który pochłonął ponad 5mln zł. Odnowiony został cały gmach, od dachu, po elewację, remont holu głównego, zabytkowych schodów, sali widowiskowej, w której odsłonięto zamurowane przez lata okna. Sala ma także nową akustykę, nagłośnienie oraz nową widownię.
Powiat Pilski na ten cel zdobył środki unijne w wysokości 7 mln złotych, przywracając do życia najpierw Stadion Powiatowy przy Okrzei w Pile, teraz budynek dawnego kina.

Z okazji inauguracji Eligiusz Komarowski, starosta pilski zaprosił  mieszkańców na Koncert Muzyki Polskiej, który odbył się w zmodernizowanej sali widowiskowej.  
- Szanowni Państwo niezmiernie miło jest Was dzisiaj gościć w tym budynku, który został wybudowany w 1927 roku. To jeden z nielicznych budynków w Pile o tak długiej tradycji, przez lata służący mieszkańcom. Przez minione lata, niestety, ulegał degradacji. Jako władze Powiatu Pilskiego postanowiliśmy przywrócić go do życia, by ponownie stał się centrum spotkań mieszkańców, jak miało to miejsce podczas kilkudziesięciu minionych lat. Ta popularna przed laty sala widowiskowa kina Iskra, z którym tak wielu mieszkańców ma wspaniałe wspomnienia, mam nadzieję znowu będzie tętniła życiem. Urządzimy tu również kino, coś na wzór DKF, nie komercyjne. Z pewnością będą się tu odbywać także takie spotkania, jak dzisiejsze. Niech ten obiekt wszystkim dobrze służy. To kolejny obiekt w Pile, któremu Powiat Pilski przywrócił dawny blask, bo zamknięte obiekty nie służą nikomu i niczemu  - podkreślił starosta Eligiusz Komarowski.  

W pierwszej części koncertu wystąpili uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile. W drugiej części wystąpił Chór Akademicki Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile pod dyrekcją Karola Urbanka. Chór wykonał pieśni patriotyczne, na koniec odbyło się ich wspólne śpiewanie z publicznością. Po koncercie goście nie kryli słów uznania dla wyremontowanego budynku.

Mirosława Rutkowska-Krupka, radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego:
- Nie mam żadnych wątpliwości, że remont tego budynku był potrzebny. On był zawsze piękny już w samej swojej bryle. W ostatnich latach był jednak bardzo zaniedbany i ta renowacja całego budynku, łącznie ze szkołą Zespołu Szkół Budowalnych jest pięknie zrobiona. Pewnie nie mogłoby się to wydarzyć, gdyby nie środki Unii Europejskiej. W konkursie Marszałka Województwa wniosek Powiatu Pilskiego zajął wysokie II miejsce i otrzymał duże dofinansowanie. Obiekt jest piękny, wnętrze estetyczne. Warto będzie tu przychodzić i bywać.    

Karol Urbanek, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Pile, dyrygent Chóru Akademickiego PUSS w Pile:
 - Wystąpiliśmy po półtorarocznej przerwie pandemicznej i to akurat w tej odnowionej historycznej sali. Nowa akustyka, nowe pomieszczenie, odnowione przepięknie. Zmierzyliśmy się z tą salą w taki sposób, który przysporzył nam dzisiaj wiele radości.   

Ksiądz kapelan, mjr Tomasz Wola, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile
- Byłem tu ostatnio wiele lat temu na filmie Drużyna Pierścienia. W porównaniu do tego, co było, a co jest, to ogromny postęp. Rewitalizacja jest niewiarygodna. To kolejny sukces Powiatu Pilskiego w rewitalizacji zabytkowych budynków w Pile. Dochodzimy do momentu, że te wszystkie budynki w powiecie również odzyskują świetność i piękno.   

Odbudowany przez Powiat Pilski budynek dawnego kina ISKRA w Pile   
HISTORIA
Ulica Kilińskiego przed  II wojną światową nosiła nazwę Moltke Strasse. Budynek późniejszego kina Iskra wybudowała pilska firma Emila Schultza.
Przed wojną mieściła się w nim 2 Katolicka Szkoła Gminna. Prace budowlane rozpoczeto w 1923 r., w 1925 r. oddano do użytku pierwszą część obiektu, która mieściła 7 izb lekcyjnych. Budowę zakończono 9 sierpnia 1927 r.
Ten imponujący gmach mieścił 24 sale lekcyjne, aulę, salę gimnastyczną i łaźnie. Aula szkoły zwana była „Miejską Salą Widowiskową”, a ponieważ posiadała znakomitą akustykę, odbywały się w niej liczne koncerty. Obiekt, któremu nadano imię H. Moltkego, zwany był „perłą” szkół pilskich. W latach 1944-1945 gmach szkoły mieścił największy w Pile lazaret (szpital polowy).

Po wojnie budynek został odbudowany i w jednym skrzydle budynku powstała szkoła średnia –  Zespół Szkół Budowlanych. W odbudowanej w latach 50-tych drugiej części budynku urządzono kino Iskra (przeniesione kino Zorza) wtedy jedyne kino w Pile. Po powstaniu województwa pilskiego urządzono tu siedzibę Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, a od 1994 r. Młodzieżowego Domu Kultury, który w 2009 r. został przeniesiony do nowo wybudowanego budynku przy ul. Okrzei.
W sali widowiskowej kina przez wiele lat odbywały się koncerty, przedstawienia teatralne, uroczyste spotkania. Korzystali z niego także uczniowie „budowlanki”.
W 2017 r. Powiat Pilski udostępnił cześć pomieszczeń dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pile.  

REMONT  2019-2021
2018 r. – Powiat Pilski podjął decyzję o rewitalizacji budynku i złożył wniosek o dofinasowanie do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego z programu WRPO na lata 2014-2020, w ramach działania „Rewitalizacji miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych”.
Projekt Powiatu Pilskiego nosił nazwę „NOWOCZESNE CENTRA SPOŁECZNO - REKREACYJNE POWIATU PILSKIEGO - przebudowa oraz adaptacja obiektów i przestrzeni publicznej w Pile. Dotyczył również odbudowy Stadionu Powiatowego przy Okrzei w Pile.
W 2019 r. Projekt Powiatu Pilskiego zajął II miejsce w konkursie Marszałka Województwa, zaraz po projekcie rewitalizacji Starego Rynku w Poznaniu i otrzymał dofinansowanie ok. 7 mln zł, 85 procent kosztów inwestycji.
Całkowita wartość projektu modernizacji budynku dawnego kina ISKRA to ok. 5 mln zł.
W 2019 r., w lipcu władze Powiatu Pilskiego podpisały umowę z wykonawcą – konsorcjum CJMS Sp. z o. o. z Piły – liderem oraz Przedsiębiorstwem Usług Specjalistycznych „Spadochroniarz” Waldemar Piotrowski z Piły – partnerem. 

CENTRUM „ISKRA” DZISAJ
Odbudowane Centrum Integracji Społeczno- Kulturalno-Naukowej "ISKRA”
Zakres prac:
- wymiana instalacji
- remont dachu (cały budynek)
- remont elewacji (cały budynek), przywrócenie dawnego kształtu schodów wejściowych, zegara na froncie budynku, podświetlenie obiektu
- remont parteru (budynek po kinie ISKRA),
- adaptacja pomieszczeń na świetlicę, salonik, szatnię, remont klatki schodwej, piętra, schodów i balustrady (budynek po kinie ISKRA),
- odtworzenie okien w sali kinowej, adaptacja sceny, wymiana kurtyn i foteli, okładziny akustyczne
- dostosowanie obiektu dla potrzeb osób niepełnosprawnych (podjazdy, łazienki).
Zapisz się na newsletter