Budynek dawnego kina ISKRA w Pile tuż przed otwarciem

Data: 03-11-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Budynek dawnego kina ISKRA w Pile tuż przed otwarciem Trwają już końcowe prace przed otwarciem zmodernizowanego budynku dawnego kina Iskra przy ul. Kilińskiego w Pile. Pierwsi goście zawitają tu 11 Listopada na Koncert Muzyki Polskiej z okazji Święta Niepodległości.

Budynek kultowego kina został gruntownie wyremontowany, od wymiany instalacji, dachu, po renowację schodów i balustrad, głównego holu i wymianę drzwi.
Całkowitą metamorfozę przeszła także sala widowiskowa. Przede wszystkim odsłonięto w niej okna od strony ulicy, które przez lata były zamurowane. Odnowiona została scena, wymienione zostały fotele na widowni. Sala ma również nowe nagłośnienie i lepszą akustykę.
Cały budynku prezentuje się już znakomicie, również o zmroku, kiedy jest podświetlony.
- Rewitalizacja miała na celu nie tylko remont tego ponad 100-letniego budynku, ale również przywrócenie mu dawnego wyglądu, jak na starych pocztówkach sprzed lat. Wykonawca zadbał o każdy szczegół, zegar na froncie budynku, odtworzył dawny kształt schodów wejściowych i wiele innych zdobniczych detali – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Budynek został zrewitalizowany w ramach tego samego projektu, co Stadion Powiatowy przy Okrzei, na który Powiat Pilski pozyskał łącznie 7 mln zł ze środków unijnych (WRPO na lata 2015-2020 w konkursie Samorządu Województwa Wielkopolskiego, a wniosek Powiatu Pilskiego był drugim najwyżej ocenionym w całej Wielkopolsce, po rewitalizacji Starego Rynku w Poznaniu).
Rewitalizacja budynku przy Kilińskiego pochłonęła ok. 5 mln zł. W zmodernizowanym budynku powstanie Centrum Integracji Społeczno- Kulturalno-Naukowej "ISKRA", z którego mieszkańcy będą mogli korzystać za darmo.