29 października przypada Światowy Dzień Udaru Mózgu

Data: 29-10-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

29 października przypada Światowy Dzień Udaru Mózgu 29 października obchodzimy Światowy Dzień Udaru Mózgu. To choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej osób. Każdego roku udaru doświadcza 1,1 miliona mieszkańców Europy i ok. 70 tys. Polaków.  Jest on po chorobach sercach najczęstszą przyczyną śmierci.

Udarom w dużej mierze można zapobiec, ważna jest profilaktyka, m.in. zdrowa dieta, aktywność fizyczna, unikanie używek i stresu oraz szybkie profesjonalne leczenie. Dlatego w dwóch placówkach leczniczych w Szpitalu Specjalistycznym w Pile i Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku dużą wagę przykłada się do leczenia udarów i rehabilitacji poudarowej.

Oddział Neurologiczny z Pododdziałem Leczenia Udarów Mózgu w pilskim szpitalu już po raz kolejny  w lipcu 2021 r. odebrał diamentowy certyfikat ESO ANGELS.
To to światowe wyróżnienie wręczane co roku placówkom medycznym wyróżniających się najwyższym poziomem leczenia udarów mózgu. Inicjatywa Angels to Globalna Społeczność centrów i szpitali zajmujących się leczeniem udarów mózgu. Działa w 120 krajach, zrzesza 5 tysięcy szpitali, należy do niej również pilski szpital.

Na pilski oddział rocznie trafia ich około 400, a leczonych jest od 1500 do 1600 pacjentów, w tym 80 procent właśnie z udarem mózgu. Wysoka skuteczność leczenia jest wynikiem kompleksowego działania, współpracy wielu oddziałów i rehabilitacji m.in. na Oddziale Rehabilitacji Poudarowej w Szpitalu Powiatowym w Wyrzysku.
- Przypomnę, że Powiat Pilski dostrzegając wagę problemu w 2020 roku pozyskał ponad 2 mln zł z unijnych fundusz na rehabilitację poudarową osób od 18 do 64 roku życia. W ramach projektu do 2023 roku zorganizowane będą 32 turnusy rehabilitacyjne łącznie dla 250 osób i ich opiekunów – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.  

Turnusy rehabilitacyjne odbywają się stacjonarnie na oddziale i cały czas prowadzony jest nabór dla mieszkańców całej północnej Wielkopolski.
KONTAKT: Szpital Powiatowy w Wyrzysku, ul. 21 Stycznia 41, 89 – 300, biuro projektu czynne: pon. - pt., w godz. od 8.00 do 14.00, tel. tel. 67 210 98 63.

Szczegóły na stronie internetowej szpitala w Wyrzysku - kliknij TUTAJ