Z młodzieżą o profilaktyce raka piersi

Data: 13-10-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Z młodzieżą o profilaktyce raka piersi Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet i stanowi najczęstszą przyczynę śmierci. Szacuje się, że dotyka on co 14 Polkę. Jednak im wcześniej wykryta choroba tym większa szansa na wyzdrowienie dlatego tak ważne są badania kontrolne i profilaktyka. Niezbędna jest też wiedza na ten temat.

W celu promocji profilaktyki raka piersi, od 15 lat organizowane są Powiatowe Obchody Dnia Zdrowia Piersi, które tym razem odbyły się 11 października w Młodzieżowym Domu Kultury ISKRA. Ich organizatorem była Państwowa Inspekcja Sanitarna w Pile, przy wsparciu Stowarzyszenia Pilski Klub Amazonek, Stowarzyszenia do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna w Pile oraz Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile. Wydarzenie patronatem honorowym objęli Starosta Pilski Eligiusz Komarowski i Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski. Uczestniczyła w nim młodzież pilskich szkół.

Chociaż po 50 roku życia występuje 80% zachorowań na raka piersi to problem dotyczy jednak wszystkich kobiet, i to już w młodym wieku należy zadbać o profilaktykę, wyrobić u dziewcząt nawyki dbania o swoje zdrowie i comiesięcznej samokontroli piersi.

Wiadomo jak takie spotkania są ważne. To nie tylko porady specjalistów, ale także budowanie świadomości wśród młodego pokolenia, jak ważna jest wczesna diagnoza w leczeniu chorób nowotworowych. Powiat Pilski realizował już wiele zadań w tym zakresie, zwłaszcza dotyczących wczesnego wykrywania nowotworów piersi, płuc i jelita grubego – powiedział na spotkaniu Krzysztof Sadowski, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile.

Powiatowe Obchody Dnia Zdrowia Piersi były też okazją do uroczystego podsumowania konkursu dla młodzieży szkół ponadpodstawowych pt. „Pamiętaj o profilaktyce – chroń Siebie i Najbliższych”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu fotografii zachęcającej kobiety do wykonywania badań profilaktycznych w kierunku raka piersi. Oto laureaci:
  • I miejsce – Paulina Jagła, Zespół Szkół Technicznych w Pile,
  • II miejsce – Martyna Płotka, Zespół Szkół Budowlanych w Pile,
  • III miejsce – Dominik Wolański, Zespół Szkół Technicznych w Pile,
  • Nagroda Stowarzyszenia Pilski Klub Amazonek - Weronika Korpal, Zespół Szkół w Łobżenicy,
  • Nagrody Stowarzyszenia Europa Donna w Pile: Julia Michalska i Martyna Kurdek z Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile.
 
Przypominamy, że Szpital Specjalistyczny w Pile prowadzi Program Profilaktyki Raka Piersi. Z bezpłatnych badań mammograficznych, i co ważne bez skierowania, mogą skorzystać panie w wieku od 50 do 69 roku życia. Pozostałe pacjentki na badanie muszą mieć skierowanie od lekarza. Na badanie należy się wcześniej zarejestrować: osobiście w Zakładzie Radiologii lub telefonicznie pod numerami - 67 2106 407 lub 67 2106 549. Badania wykonywane są na mammografie cyfrowym nowej generacji 3D, który Szpital zakupił w ubiegłym roku ze środków Ministerstwa Zdrowia i Powiatu Pilskiego. Zapraszamy!
 
Październik jest miesiącem walki z rakiem, a Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi obchodzony jest 15 października.
 
Zapisz się na newsletter