W Galerii BWA wystawa prac znakomitego artysty Henryka Cześnika

Data: 12-10-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

W Galerii BWA wystawa prac znakomitego artysty Henryka Cześnika Prace jednego z najważniejszych obecnie twórców sztuki w Polsce, Henryka Cześnika, można oglądać w Galerii BWA w Pile. Artysta obecny był na piątkowym wernisażu wystawy zatytułowanej „Niebezpieczne zabawy”.
 
Henryk Cześnik - malarz, rysownik, scenarzysta. Nie używa pędzli, maluje rękoma, różnymi przedmiotami „do żywności”, wciera tusze palcami… Na szpitalnych prześcieradłach, znakach drogowych, płótnie, tekturze, starych drzwiach, lustrach, kartach z kalendarzy ściennych. Swoim studentom mówi, że najważniejszym jest, by znaleźć swój język, by znaleźć siebie.
 
Dla artysty wizyta w Pile, była w pewnym sensie powrotem do korzeni, do lat dzieciństwa.
 
- Jestem dziś w miejscu dla mnie szczególnym. W okolicach Piły byłem około 60 lat temu. Przyjechałem tu jako młody chłopak do rodziny rozsianej na tej ziemi. Tu urodził się mój ojciec (…) Mój ojciec nie żyje już przeszło 30 lat, ale myślę, że byłby bardzo dumny widząc mnie tutaj – opowiadał Henryk Cześnik podczas wernisażu.
 
Henryk Cześnik brał udział w stu kilkudziesięciu wystawach indywidualnych w renomowanych galeriach świata. Jego prace znajdują się w zbiorach liczących się Muzeów Narodowych Polski oraz kolekcjach prywatnych. Laureat licznych nagród artystycznych. Jest profesorem zwyczajnym na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi malarską pracownię dyplomującą, na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Mieszka pod Sopotem.
 
Więcej o spotkaniu TUTAJ  
Transmisja spotkania z artystą TUTAJ