Otwarcie Powiatowej Hali Sportowej przy Pola w Pile

Data: 02-09-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Otwarcie Powiatowej Hali Sportowej przy Pola w Pile 1 września w Powiatowej Hali Sportowej przy Pola w Pile odbyła się ogólnopolska inauguracja roku szkolnego Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, do których dołączyła nowa hala w Pile.   
Trudno sobie wymarzyć lepsze oficjalne otwarcie hali, obiektu wybudowanego przez Powiat Pilski, który zresztą od kilku tygodni jest już użytkowany. Nie był więc przecinania wstęgi, były za to oklaski.

To był bez wątpienia historyczny moment. I LO w Pile liczy już 73 lata, a dotąd nie miało hali sportowej. Ponadto od kilku lat mieści się tu również Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego, do którego uczęszczają talenty siatkarskie z całej Polski. Uczniowie trenują tu również koszykówkę, a hala będzie służyć także uczniom I LO i pozostałym szkół prowadzonych przez Powiat Pilski.  

Obecne władze Powiatu Pilskiego postawiły na odrodzenie sportu w Pile, w tym właśnie siatkówki, w której Piła odnosiła niegdyś fantastyczne sukcesy.
- Wierzę, że znowu tak będzie. Przypomnę, że mamy już nowy II – ligowy zespół STALPRO JOKER  POWIAT PILSKI, który przeniósł się do nas ze Szczecina z trenerem Kadry Polski Danielem Plińskim, oczywiście  z ambicjami na I ligę. Hala była, jest i będzie potrzebna. Jestem dumny, że obecny Zarząd Powiatu, w tym obecni na uroczystości Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski i Marek Kamiński, członek Zarządu Powiatu, również byli pełni determinacji, aby hala powstała. Podobnie jak radni Rady Powiatu Pilskiego z Kazimierzem Wasiakiem, przewodniczącym Rady, którzy dali tej inicjatywie zielone światło. O tyle to ważne, że nasi poprzednicy o budowie hali przez lata tylko mówili, ale w efekcie nic nie zrobili. Bo żeby osiągnąć sukces trzeba chcieć, móc i potrafić - mówił  podczas otwarcia Eligiusz Komarowski, starosta pilski.  

Budowa Powiatowej Hali Sportowej przy Pola kosztowała 17 mln zł, w tym Powiat Pilski dołożył 7 mln zł. Pozostałe środki pochodziły z zewnątrz: 6 mln z dawnego Ministerstwa Sportu, 4 mln zł z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wykonawcą była firma GIRDER Sp. z o.o. z Włocławka.
- Dobrze jest budować, ale najlepiej nie za swoje. Dziękuję ambasadorom tej inwestycji (nie jedynej zresztą), którzy nam pomagali w zdobyciu środków z zewnątrz: poseł Marcie Kubiak, posłowi Grzegorzowi Piechowiakowi, Sekretarzowi Stanu w  Ministerstwie Rozwoju i Technologii,  Pełnomocnikowi Rządu ds. inwestycji zagranicznych, posłowi Marcinowi Porzuckowi i posłowi Krzysztofowi Czarneckiemu. Dziękuję wszystkim, którzy nas wspierali, dyrektorom i nauczycielom naszych szkół, w tym Grzegorzowi Witkowskiemu, dyrektorowi LOMS, który zarządza nową halą na co dzień – dodał starosta.     

Warto przypomnieć, że w ciągu minionych 5 lat, odkąd Eligiusz Komarowski pełni stanowisko Starosty Pilskiego, Powiat Pilski wybudował już jedną halę sportową z kompleksem boisk przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pile, odbudował blisko 100 – letni Stadion Powiatowy przy Okrzei w Pile, wybudował trzy boiska wielofunkcyjne.  
_______
W uroczystości otwarcia Powiatowej Hali Sportowej przy Pola uczestniczyli znakomici przedstawiciele świata siatkarskiego, m.in. Jacek Kasprzyk, Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, który przyznał, że pomagał jak mógł, aby hala powstała.
- Gratuluję również determinacji i konsekwencji Staroście Pilskiemu – powiedział. 

Obecny był Krzysztof Felczak, Dyrektor Pionu Sportu i Szkolenia PZPS i Waldemar Wspaniały, Szef Projektu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, który wyznał, że łza się w oku kręci, kiedy patrzy na naszą halę, że jest taka piękna i dołączyła do dużej rodziny ponad 200 Siatkarskich Ośrodków Szkolnych kraju.
Obecna była także drużyna juniorska Kadry Polski U – 21 z trenerem Danielem Plińskim (wspomnianym trenerem STALPRO JOKER POWIAT PILSKI)
Gościła była zawodniczka Kadry Polski, dwukrotna złota medalistka Mistrzostw Europy: Izabela Bełcik, która dopingowała młodzież, aby nie bała się marzyć, sięgała po najwyższe cele i pisała własną historię hali.

Obecna była także Agnieszka Kosmatka, utytułowana zawodniczka dawnego PTPS Nafta Piła, dzisiaj trenerka w LOMS, która przyznała, że taki obiekt jest wymarzonym dla treningów i zawodów najwyższej rangi.
- W imieniu uczniów i swoim dziękuję – powiedziała.  

Staroście Pilskiemu oraz wszystkim, którzy doprowadzili do szczęśliwego finału otwarcia hali, a także uczniom, którzy będą z niej korzystać gratulowali wspaniali ludzie siatkówki, z którymi podczas uroczystości połączono się na żywo: Grzegorz Wagner, syn legendarnego trenera Huberta Wagnera, Jarosław Kubiak – ojciec Michała Kubiaka, kapitana Reprezentacji Polski i Michał Winiarski, były zawodnika Kadry Polski, złoty medalista Mistrzostw Świata.
- Dziękuję za wszystkie słowa podziękowania i uznania. To był piękny dzień. Serce polskiej siatkówki tego dnia biło w Pile… - podsumował starosta Eligiusz Komarowski.
 
Zapisz się na newsletter