Benefis Wiesława Nowackiego z okazji 50 lat działalności sportowej

Data: 21-08-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Benefis Wiesława Nowackiego z okazji 50 lat działalności sportowej Wiesław Nowacki, wieloletni prezes Klubu Sportowego „SOKÓŁ” Kościerzyn Wielki  obchodził 50 – letni jubileusz działalności sportowej.  
Z tej okazji dla zasłużonego jubilata zorganizowano benefis, na który do sali wiejskiej w Kościerzynie Wielkim przybyli liczni goście: Bogusława Jagodzińska, burmistrz Wyrzyska, radna rady Powiatu w Pile Iwona Schulz, przedstawiciele OZPN w Pile i były prezes Zygmunt Świtała, byli dawni burmistrzowie Wyrzyska, z którymi Wiesław Nowacki niegdyś współpracował, prezesi zaprzyjaźnionych klubów z Łobżenicy, Osieku, Wyrzysku, Wysokiej i Zakrzewie. Nie zabrakło również  współpracowników, sołtysów.

- Szanowni Państwo, chciałbym serdecznie podziękować wszystkim za przybycie na mój jubileusz 50-lecia działalności sportowej. To bardzo dużo dla mnie znaczy, że przybyliście dzisiaj aby razem ze mną świętować – mówił wzruszony Wiesław Nowacki.

Uroczystość poprowadził radny Ryszard Sell, oddany kolega jubilata i wieloletni jego współpracownik.
Panowała iście piłkarska atmosfera. W tle grano mundialowe przeboje, niespodzianką był 10-minutowy film o "Sokole", a warto wiedzieć, że 10 to ulubiony numer prezesa Nowackiego.
W imieniu Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego gratulacje jubilatowi złożyła radna Iwona Schulz. 
- Wiesław Nowacki to prawdziwa historia naszej gminy, wieloletni prezes klubu piłkarskiego, w którym grały całe pokolenia, działacz sportowy, społecznik, świetny organizator i wielki fan futbolu. Miał ogromny wpływ na rozwój sportu w naszej gminie, na integrację mieszkańców, bo piłka ludzi jednoczymówi Iwona  Schulz, radna Rady Powiatu w Pile.  

Podczas benefisu przypomniano bogaty życiorys sportowy jubilata i wspominano historie klubu, któremu oddał serce i poświęcił całe zawodowe życie.   
Wiesław Nowacki od dzieciństwa był zakochany w piłce nożnej, ale oficjalnie zadebiutował w wieku  17 lat, w 1971 r. gdy po raz pierwszy reprezentował barwy klubu, z którym jest związany do dzisiaj – właśnie SOKÓŁ Kościerzyn Wielki, który funkcjonował od początku lat 60. Wiesław Nowacki grał w jego barwach do 1984 r., do czasu zawieszenia działalności Sokoła. Nie mógł wytrzymać bez gry i bez goli, szybko poszukał nowych wyzwań. Przeniósł się na 6 sezonów do „Witrogroszczy” i ciągle doskonalił piłkarski fach. W 1990 r. przeniósł się do Pogoni Łobżenica, ale ciągle marzył o powrocie do macierzystego klubu. Założył rodzinę, prowadził gospodarstwo i każdą wolną chwilę poświęcał piłce.
 
W końcu w 1994 r. reaktywował „Sokoła”. Przy wsparciu kolegów zgłoszono drużynę do rozgrywek w B klasie. Początki były trudne (brak boiska i gościnne występy w Szczerbinie – w gminie Łobżenica).
W sezonie 1994-95 mała miejscowość ok 500 mieszkańców, zostali mistrzami B klasy. Wiesław Nowacki był najskuteczniejszy 9 trafień. W1995 r. Sokół świętował awans do A klasy, a w 1998 r.  do okręgówki, ale ze względu na reorganizację cały czas grał w A klasie. W 2000 r. Sokół awansował w końcu do prestiżowych rozgrywek.
 
Ważne wydarzenie miało miejsce w 1995, kiedy w czynie społecznym rozpoczęły się prace przy budowie boiska. Mieszkańcy spełnili marzenie prezesa i drużyny, 13 kwietnia 1997 r. doszło do uroczystego otwarcia boiska. Odbył się turniej o Puchar przewodniczącego rady miejskiej, udział w turnieju wzięły zaprzyjaźnione kluby brały udział m.in. Osiek, Wyrzysk, Zakrzewo. Wygrał SOKÓŁ  Kościerzyn Wielki. Najwyższe zwycięstwo SOKOŁ za kadencji Wiesława Nowackiego: 16:0 z GTS lipka (2005 r.).
 
Jubilat przy wsparciu samorządu otworzył również „szatnię na medal”, a jego syn Mateusz kontynuuje rodzinne tradycje piłkarskie i również gra w piłkę nożną.
 
Zapisz się na newsletter