20 lat partnerstwa z powiatem Schwalm - Eder w Niemczech

Data: 16-08-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

20 lat partnerstwa z powiatem Schwalm - Eder w Niemczech W powiecie pilskim przebywała delegacja z zaprzyjaźnionego powiatu Schwalm-Eder, z którym 18 września 2000 roku władze Powiatu Pilskiego podpisały Akt Partnerstwa. W ubiegłym roku przypadał 20 - letni jubileusz partnerstwa, ale pandemia pokrzyżowała plany wspólnych obchodów.

Powiat Schwalm-Eder partnerski powiat leży w Hesji, w środkowych Niemczech, liczy około 180 tys. mieszkańców, jest dobrze rozwinięty gospodarczo.
Współpraca między obydwoma powiatami odbywa się na polu kulturalnym, sportowym, gospodarczym. W jej ramach wielokrotnie odbywały się wystawy artystów. Współprace nawiązało Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, które w 2010 r. wystawiło parce 15 artystów z zaprzyjaźnionego powiatu.
Odbywały się także spotkania sportowców, zawodnicy z klubów „Gwda” i „Gwardia” startowali w zawodach w Powiecie Schwalm-Eder, a na zawody do naszego powiatu przyjeżdżali sportowcy z Niemiec, do dzisiaj kilku ich reprezentantów bierze udział w popularnym „półmaratonie Philipsa”. Braliśmy również udział w targach gospodarczych i turystycznych. Współpracują także gminy powiatu pilskiego jak Łobżenica, która w 2017 w berlińskim Reichstagu podpisała umowę o współpracy z niemiecką gminą Schrecksbach. 

- Jubileusz 20-lecia współpracy przypadał w ubiegłym roku, ale pandemia pokrzyżowała nam wspólne obchody. Tym razem nasze spotkanie doszło do skutku – mówi Eligiusz Komarowski, starosta Pilski.  

Delegację z Niemiec reprezentował Winfried Becker, starosta powiatu Schwalm-Eder, towarzyszyli mu Helmut Balamagi, Członek Zarządu Powiatu oraz pracownicy urzędu. Uroczyste spotkanie odbyło się w Starostwie Powiatowym w Pie. Gości zaprosił Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski, uczestniczyli w nim także Arkadiusz Kubich, Wicestarosta Pilski, Emilia Załachowska, Członek Zarządu Powiatu w Pile oraz Kazimierz Wasiak, Przewodniczący Rady Powiatu w Pile.   

- Rozmawialiśmy o naszej współpracy, wymienialiśmy się doświadczeniami w samorządowej pracy i o tym, co udało nam się, jako władzom powiatu zrobić przez minione 5 lat, odkąd w marcu 2016 r. po raz pierwszy objąłem stanowisko Starosty Pilskiego – mówi starosta Eligiusz Komarowski.

Goście z partnerskiego powiatu mogli osobiście przekonać się, jak wiele inwestycji w tym czasie zrealizowano. Zwiedzili budynek Starostwa Powiatowego już po termomodernizacji, zobaczyli Powiatową Halę Sportową przy Pola w Pile,  Powiatowe Centrum Edukacji Ekologicznej w Pile w I LO, zmodernizowany budynek dawnego Kino ISKRA  w Pile, Stadion Powiatowy przy Okrzei w Pile oraz salę sportową i kompleks boisk i placów do rehabilitacji przy SOSW im. Marii Grzegorzewskiej w Pile, które to obiekty oddaliśmy wychowankom do użytku w 2018 r.

- Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, jak wiele inwestycji dla mieszkańców, w tak krótkim czasie, zrealizowały władze Powiatu Pilskiego. Słowa uznania za nowoczesne gospodarowanie i umiejętność korzystania ze środków unijnych – powiedział starosta Winfried Becker.
- Z satysfakcją przyjąłem te słowa od doświadczonego samorządowca. Udowodniliśmy, że jak ma się dobre pomysły, dobrych współpracowników to można osiągać maksymalne cele – dodał starosta pilski.  
Zapisz się na newsletter