Jubileusz 40-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego

Data: 13-08-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Jubileusz 40-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Członkowie Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Pile 12 sierpnia obchodzili jubileusz 40-lecia Związku. To było ważne patriotyczne święto.
Związek zrzesza żołnierzy rezerwy, emerytów i rencistów wojskowych różnych jednostek Wojska Polskiego. Zarząd Rejonowy Związku Żołnierzy WP w Pile zrzesza żołnierzy, którzy niegdyś służyli w jednostkach stacjonujących w Pile i mocno wrósł w środowisko społeczne miasta i regionu. Obecnie zrzesza 147 członków. Prezesem Zarządu Rejonowego w Pile jest major Zygmunt Jeliński.
Jubileusz był okazją do złożenia gratulacji oraz wręczenia odznaczeń i wyróżnień za wsparcie, jakie członkowie Związku otrzymują na co dzień od wielu osób.  

Wśród wyróżnionych znaleźli się: Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski, który otrzymał od władz Związku Złoty Medal 40-lecia (to drugi Medal, pierwszy raz został odznaczony w 2016 r. z okazji 35-lecia Związku) oraz senator Henryk Stokłosa, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Pile, który został uhonorowany Krzyżem Komandoria za zasługi dla Związku Żolnierzy Wojska Polskiego. 
- Dziękuję za to wyróżnienie. Gratuluję również wszystkim członkom Związku, za to, że dbają o bogatą historię pilskiego wojska, które po II wojnie w znaczący sposób ukształtowało charakter Piły i regionu. Życzę Wam dużo zdrowia, sił i konsekwencji w przekazywaniu tej historii kolejnym pokoleniom. Dodam, że zawsze możecie liczyć na moje wsparcie – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.  
______________
Przy tej okazji zachęcamy mieszkańców do odwiedzania Izby Pamięci Garnizonu Piła, w której członkowie Związku zgromadzili liczne pamiątki po pilskim wojsku: odznaczenia, zdjęcia, kroniki, puchary. Izba Pamięci mieści się w budynku Starostwa Powiatowego, przy Wojska Polskiego 36 w Pile (obok Poczty Polskiej). Wystarczy zadzwonić i umówić się na wizytę, tel. 727 008 104.
Została tam przeniesiona po tym jak MON w 2016 r. wypowiedział Zarządowi Rejonowemu Związku umowę dzierżawy pomieszczeń przy ul. Kossaka. Wtedy pomocy członkom Związku udzielił starosta Eligiusz Komarowski.
________________
Związek Żołnierzy Wojska Polskiego nie tylko dba o historię, jest także miejscem utrzymywania koleżeńskich kontaktów i wsparcia, również żołnierzy czynnej służby wojskowej.  
Zarząd Rejonowy w Pile ściśle współpracuje z innymi stowarzyszeniami wojskowymi: Stowarzyszeniem Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koło nr 24 w Pile z prezesem Tadeuszem Daukszewiczem i Zarządem Oddziału Pilskiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, którego prezesem jest płk Jan Ficerman, którzy także obecni byli na jubileuszowych obchodach.