Nagroda za oświetlenie Stadionu Powiatowego przy Okrzei w Pile

Data: 02-08-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Nagroda za oświetlenie Stadionu Powiatowego przy Okrzei w Pile Powiat Pilski zdobył I nagrodę w konkursie Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego na najlepszą inwestycję oświetleniową w kraju w 2020 r.,  w kategorii Oświetlenie Obiektów Sportowych za „Odbudowę stadionu i montaż nowoczesnego oświetlenia Stadionu Powiatowego przy ul. Okrzei w Pile”.   
To ważne wyróżnienie, bo przyznawane jest przez profesjonalistów, a sam konkurs ma długą tradycję, obecnie odbyła się jego już 22. edycja.  

Komisja konkursowa doceniła przede wszystkim kompleksowe oświetlenie obiektów sportowych i rekreacyjnych na stadionie oraz dostosowanie oświetlenia do ich funkcji, ze szczególnym uwzględnieniem oświetlenia głównej płyty boiska, dzięki któremu można z niego korzystać także po zmroku. Doceniła także modernizację stadionu i jego szerokie nieograniczone otwarcie dla mieszkańców.

Nagrodę Staroście Pilskiemu Eligiuszowi Komarowskiemu wręczył Prezes Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego Marek Orłowski oraz Urszula Sadowska, członek komisji konkursowej.  
- Bardzo się cieszymy, że taka inwestycja powstała w Pile. Z jednej strony wspaniały efekt oświetleniowy, z drugiej jej wszechstronność – wszystkich terenów obok dużej płyty boiska, które służą mieszkańcom jako tereny rekreacyjne. Funkcjonalność tego miejsca jest zatem ogromna, a zarazem jej wpływ kulturotwórczy na życie miasta i całego powiatu. Do tego można z tych obiektów korzystać, zarówno w dzień, jak i w nocy. To jest naprawdę coś wspaniałego, coś z czego należy się cieszyć. Moje gratulacje dla Pana Starosty Pilskiego, dla wszystkich, którzy tego dokonali - projektanta i firm wykonawczych - powiedział prezes Marek Orłowski.

Jak podkreślił zadaniem konkursu jest pokazanie najlepszych rozwiązań oświetlenia obiektów, takich, które mogą być polecane innym jednostkom samorządu terytorialnego.
- Kiedy mamy dobre oświetlenie, dobrą iluminację miasto zaczyna żyć. Staramy się przede wszystkim doceniać wysiłek inwestycyjny jednostki samorządowej i wpływy tej inwestycji na życie społeczności. W przypadku Stadionu Powiatowego w Pile tak właśnie jest – dodał prezes. 

Urszula Sadowska, członek komisji konkursowej tak uzasadniła wybór komisji.    
- Forsowałam Wasz Stadion do tej nagrody. Zachwyciło mnie zaangażowanie wszystkich osób związanych z jego rewitalizacją i przede wszystkim doskonałe parametry oświetlenia uzyskane dla płyty boiska. Jako jeden z członków komisjo oglądałam to w nocy i byłam pod ogromnym wrażeniem uzyskanych efektów, przede wszystkim równomiernego oświetlenia, odpowiedniej barwy światła, natężenia oświetlenia, zdalnego nim sterowania i faktu, że ze stadionu może korzystać każdy mieszkaniec właściwe przez całą dobę – powiedziała.  

Eligiusz Komarowski, starosta pilski dziękując za otrzymaną nagrodę podsumował:  
- Ta nagroda to przede wszystkim duża osobista satysfakcja. To również powód do dumy dla wszystkich, którzy korzystają z tego obiektu i dla wszystkich, którzy są mieszkańcami tego regionu. Być najlepszym w kategorii tak bardzo użytecznej dla mieszkańców, to naprawdę ważne wyróżnienie.  Obiekt jest otwarty każdego dnia, prawie przez całą dobę. Mieszkańcy korzystają z niego w różnych formach,  czy to biegają, czy grają w piłkę, czy bawią się na przykład na placu zabaw, czy wreszcie przychodzą tu na koncerty, pikniki, spotkania rodzinne i towarzyskie. Jestem dumny ze wszystkich, którzy byli przyjaciółmi tej inwestycji, którzy nas wspierali, ją projektowali, realizowali i tych, którzy na co dzień dbają o ten obiekt.    

Nagrody Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego przyznawane są w różnych kategoriach, m.in. oświetlenia obiektów architektonicznych, kulturalnych, artystycznych, dróg i terenów miejskich i publicznych, rekreacyjnych, parków oraz obiektów sportowych.
 
Uzasadnienie komisji konkursowej:
„Oświetlenie powiatowego stadionu sportowego w Pile wykonano jako kompleksową realizacje dla płyty boiska, trybun, obszarów do trenowania lekkoatletyki i terenów przyległych pełniących funkcję rekreacyjną. Poszczególne części kompleksu oświetlono stosownie do pełnionej funkcji, zapewniono możliwość zdalnego załączania i sterowania oświetleniem. Na szczególną uwagę zasługuje oświetlenie płyty boiska, które dzięki bardzo dobrze dobranym parametrom słupów oświetleniowych i opraw, charakteryzuje się uzyskaniem idealnej równomierności, barwy światła i natężenia oświetlenia. Pozwala to na użytkowanie boiska praktycznie przez całą dobę. Uznanie budzi również zaangażowanie wszystkich osób związanych z modernizacją i funkcjonowaniem kompleksu sportowego oraz szerokie otwarcie władz powiatu na praktycznie nieograniczoną dostępność obiektu dla mieszkańców Piły”.    
Zapisz się na newsletter