Polski Ład: miliony dla samorządów na lokalne inwestycje

Data: 20-07-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Polski Ład: miliony dla samorządów na lokalne inwestycje W Młodzieżowym Domu Kultury Iskra w Pile odbyło się spotkanie samorządowców z północno-zachodniej Wielkopolski z Michałem Zielińskim, Wojewodą Wielkopolskim oraz Katarzyną Dworską, dyrektorem Rozwoju Regionu Banku Gospodarstwa Krajowego w Wielkopolsce i Jędrzejem Krauze, doradcą BGK. Spotkanie poświęcone było lokalnym inwestycjom z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, którego BGK jest operatorem.

- Rozmawialiśmy o jego założeniach i zasadach finansowania projektów, które przyczynią się do rozwoju gmin, powiatów i miast i wzrostu komfortu życia mieszkańców.  Powiat Pilski również zamierza skorzystać z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, aplikując m.in. o miliony złotych na modernizację blisko 60 km dróg w gminach powiatu – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Wsparcie może być ogromne. Samorządy mogą ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie realizowanych inwestycji nawet do 95 procent ich wartości. Wszystko zależy od obszaru priorytetowego inwestycji, które zaszeregowano w 4 grupach, ale i tak najniższe dofinansowanie, które można pozyskać to 80 procent wartości inwestycji.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez samorządy, to wielka szansa na lokalne inwestycje, w wielu dziedzinach życia, m.in.: 
-  w modernizację infrastruktury drogowej,
-  w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną,
-  w gospodarowanie odpadami,
-  w modernizację źródeł ciepła. 

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków już się zaczęła i potrwa do 30 lipca 2021 r. Każda jednostka samorządu terytorialnego, czy związek JST może zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym:
- 1 wniosek bez kwotowego ograniczenia
- 1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł
- 1 wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

Szczegóły  i link do Programu znajduje się TUTAJ
Zapisz się na newsletter