Członkowie Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego na Stadionie Powiatowym

Data: 20-07-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Członkowie Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego na Stadionie Powiatowym  
W minioną sobotę, odbyło się spotkanie członków Niemieckiego Towarzystwa Społeczno–Kulturalnego w Pile.

Najpierw, w sali MDK Iskra, odbyło się doroczne zebranie sprawozdawcze, a następnie festyn kulturalno-integracyjny na Stadionie Powiatowym przy Okrzei.

Wydarzenie odbyło się przy wsparciu Powiatu Pilskiego i pod honorowym patronatem Starosty Eligiusza Komarowskiego.

- Niemieckie Towarzystwo Sołeczno – Kulturalne to jedna z prężniejszych organizacji w Pile. Co ważne, skupia nie tylko osoby z powiatu pilskiego, ale również złotowskiego. Takie wydarzenia jak dzisiejsze, są dla nich okazją do integracji, tym bardziej, że w ostatnim okresie, z wiadomych względów, takich możliwości nie było. Jak widać, Stadion Powiatowy przy Okrzei, doskonale nadaje się również do organizacji tego typu spotkań – powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Do NTSK w Pile należy ponad 250 osób. Jest to jedyne w Wielkopolsce, stowarzyszenie mniejszości niemieckiej, którego głównym zadaniem  od początku powstania (tj. od 1992 r.) jest budowanie mostów między pomiędzy Niemcami a Polską.

Towarzystwo skupia tych, którym bliska jest tradycja i kultura niemiecka. Prowadzi m.in. naukę języka niemieckiego dla różnych grup wiekowych oraz organizuje wycieczki tematyczne związane z historią Polski i Niemiec.
Kilka razy w roku odbywają się także spotkania integracyjne. Jednym z nich jest doroczny festyn, podczas którego członkowie stowarzyszenia mogli zmierzyć się w różnych konkursach sprawnościowych, grach, pochwalić swoimi pasjami, a także po prostu porozmawiać, ponieważ na co dzień, takich okazji nie mają zbyt wiele.

Sobotni festyn pokazał, że na Stadionie Powiatowym można zorganizować praktycznie każde spotkanie, i każdy może czuć się tu bardzo dobrze.