Wyróżnienie dla szpitala w Pile za skuteczne leczenie udarów mózgu

Data: 08-07-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Wyróżnienie dla szpitala w Pile za skuteczne leczenie udarów mózgu Szpital Specjalistyczny w Pile wyróżniony przez światową Inicjatywę Angels certyfikatem Diamond za skuteczne leczenie udarów mózgu. Certyfikat od przedstawicieli Angels odebrała dr hab. Małgorzata Wiszniewska, Ordynator Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Leczenia Udarów Mózgu.    
Inicjatywa Angels to Globalna Społeczność centrów i szpitali zajmujących się leczeniem udarów mózgu. Działa w 120 krajach, zrzesza 5 tysięcy szpitali, należy do niej również pilski szpital. Angels  organizuje szkolenia dla personelu medycznego, pracuje nad optymalizacją jakości leczenia pacjentów z udarem mózgu. Współpracuje z Europejskim Towarzystwem Udarowym i przyznaje wyróżnienia dla oddziałów udarowych.  

- Zmieniamy Szpital Specjalistyczny w Pile, a naszym celem jest nieustanne podnoszenie jakości leczenia pacjentów. Taki certyfikat to światowej klasy wyróżnienie dla całego szpitala, szczególnie dla personelu Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Leczenia Udarów Mózgu i wielu innych oddziałów, z którymi współpracuje. Gratuluję personelowi za ten wysiłek, wysokie umiejętności i pracę zespołową – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

- To wielka radość, że otrzymaliśmy tak zaszczytne wyróżnienie, i to nie pierwszy raz. Gratulacje dla Pani Ordynator, wspaniałych lekarzy, pielęgniarek, wszystkich, którzy współpracują z Panią doktor. Certyfikat Diamond świadczy o wysokiej skuteczności i jakości leczenia, o dobrych standardach, lepszych niż gdzie indziej. Pacjent może czuć się u nas w pełni bezpieczny i zaopiekowany. To ważne wyróżnienie dla całego szpitala. Na podwyższaniu jakości usług medycznych bardzo nam zależy i do tego dążymy – powiedział Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile podczas uroczystego spotkania z przedstawicielami Inicjatywy Angels, dyrekcją szpitala i personelem Oddziału.    

Udary mózgu to dzisiaj choroba cywilizacyjna, ale szybkie i skuteczne leczenie daje ogromne szanse na powrót do zdrowia. Ale dzisiaj w całej Europie, co 30 minut, pacjent z udarem mózgu, którego można było uratować, umiera lub dotyka go trwałe kalectwo. Inicjatywa Angels powstała, aby to zmienić.

Dr hab. Małgorzata Wiszniewska, Ordynator Oddziału Neurologicznego przyznała, że liczba pacjentów udarowych z roku na rok wzrasta. Na pilski oddział rocznie trafia ich około 400, a leczonych jest od 1500 do 1600 pacjentów, w tym 80 procent właśnie z udarem mózgu.
- Ten certyfikat to dowód na to, że potrafimy skutecznie leczyć pacjentów z udarem. Bardzo ważną rolę odgrywa szybka i skoordynowana praca personelu wielu oddziałów, to praca zespołowa, co w naszym szpitalu funkcjonuje bardzo dobrze. Dzisiaj jest okazja, aby za to podziękować – podkreśliła  dr Małgorzata Wiszniewska.

Przykładem takiego skutecznego działania był przypadek 33-letniej pacjentki, który przedstawiła Ordynator Oddziału.  
Pacjentka z objawami udaru mózgu trafiła do pilskiego szpitala na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Wykonano jest szybko badanie tomografem komputerowym, które potwierdziło udar. Natychmiast podano jej odpowiednie leki. Wykonano rezonans i konsultację z neurochirurgiem. Zapadła decyzja o operacji, która była niezbędna do uratowania życia. Pacjentka po zabiegu trafiła na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Po 29 dniach leczenia skierowano ją na na Odział Rehabilitacji Poudarowej do Szpitala Powiatowego w Wyrzysku. Po 4 miesiącach wróciła do zdrowia i dzisiaj normalnie funkcjonuje.  

Wyróżnienie Diamond w imieniu Inicjatywy Angels wręczyli: Mateusz Stolarczyk, dyrektor Inicjatywy Angels dla Europy Centralnej i Wschodniej oraz Anna Kiełkowska, konsultantka Inicjatywy Angels w Polsce.
Zapisz się na newsletter