Architekci szukają inspiracji w gminach powiatu pilskiego

Data: 10-06-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Architekci szukają inspiracji w gminach powiatu pilskiego
Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski w imieniu władz Powiatu Pilskiego powitał grupę uczestników ogólnopolskiego seminarium szkoleniowego „Zieleń- Architektura-Krajobraz, którzy 10 czerwca rozpoczęli wycieczkę w naszym regionie. Seminarium odbywa się pod hasłem Ogrodowe Perły Noteci, a biorą w nim udział architekci krajobrazu, urbaniści, projektanci, konserwatorzy zabytków. 
 
- Gminy powiatu pilskiego są zielone, bogate w lasy, jeziora, rzeki oraz obiekty, zarówno zabytkowe, jak i współczesne, ciekawie zagospodarowane i wkomponowane w krajobraz. Na pewno to wszystko będzie dla was inspiracją. Życzę Wam wielu wrażeń i jak najlepszych przeżyć – powiedział wicestarosta.

Uczestnicy seminarium zaplanowali odwiedziny ciekawych miejsc: zespołów zamkowo-parkowych, parków, ogrodów, ciekawie zagospodarowanej przestrzeni publicznej z wykorzystaniem zielonej architektury, cmentarzy, zabytków przyrody, miejsc pamięci.
 
Swój rajd po regionie rozpoczęli w Pile, stolicy powiatu pilskiego. Odwiedzą również inne gminy powiatu pilskiego: w Łobżenicy np. Górkę Klasztorną, aby zobaczyć zagospodarowany teren wokół Sanktuarium, zawitają także do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią w gminie Wyrzysk.
 
W planie jest również Miasteczko Krajeńskie i grób Michała Drzymały z cmentarzem umiejscowionym w krajobrazie wzgórz morenowych i Doliny Środkowej Noteci.
Uczestnicy seminarium odwiedzą także zabytkowy dworek w Grabównie – jako przykład adaptacji klasycystycznego dworu na cele hotelowe i gastronomiczne.
Będą podążać szlakiem malowniczych i inspirujących miejsc wzdłuż Doliny Noteci, także w powiecie złotowskim i czarnkowsko-trzcianeckim.

- Interesuje nas zagospodarowanie miejskiej przestrzeni, pomników przyrody, naturalnych akwenów, pomników pamięci, zabytkowej architektury i pod tym kątem będziemy zbierać doświadczenie – powiedziała jedna z uczestniczek seminarium, która przyjechał aż z Ziębic z województwa dolnośląskiego. 
Zapisz się na newsletter