6 mln zł na kolejne inwestycje w pilskim szpitalu

Data: 23-05-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

6 mln zł na kolejne inwestycje w pilskim szpitalu Już wkrótce w Szpitalu Specjalistycznym w Pile rozpoczną się kolejne ważne inwestycje, na które Powiat Pilski pozyskał 6 mln zł. Z tej kwoty 2 mln zł zostanie przeznaczonych na poprawienie jakości obsługi osób z różnymi niepełnosprawnościami, w tym na liczne udogodnienia komunikacyjne, z kolei 4 mln zł na przebudowę i wyposażenie Poradni Endoskopii, Poradni Okulistycznej i Oddziału Okulistycznego. 

- Cały czas w trosce o zdrowie mieszkańców zmieniamy oblicze pilskiego szpitala, przebudowujemy placówkę i ją unowocześniamy. W ciągu minionych 5 lat, odkąd pełnię funkcję Starosty Pilskiego, przebudowaliśmy i nowocześnie wyposażyliśmy Oddział Nefrologii ze Stacją Dializ, Szpitalny Oddział Ratunkowy, który należy do najnowocześniejszych przynajmniej w naszym subregionie, zakończyliśmy modernizacje oddziału chemioterapii, budując go w praktyce od nowa – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

To wszystko również dzięki skutecznemu pozyskiwaniu przez Powiat Pilski środków zewnętrznych, unijnych i krajowych. Warto przypomnieć, że w ciągu minionych 5 lat Powiat Pilski i jego jednostki organizacyjne pozyskały już w sumie 203 mln zł (dla porównania w latach 2010-2014 była to kwota  45 mln zł). 
- Teraz pozyskaliśmy kolejne 6 mln, które zainwestujemy w Szpital Specjalistyczny w Pile na przebudowę dwóch poradni i kolejnego oddziału oraz na podniesienie jakości obsługi pacjentów z  różnymi niepełnosprawnościami, czyniąc naszą placówkę dla nich przyjazną: wolną od barier architektonicznych i komunikacyjnych – dodaje starosta.

Dzięki 2 mln zł, które Powiat Pilski pozyskał z Ministerstwa Zdrowia z programu „Dostępność Plus dla Zdrowia” poprawiona zostanie funkcjonalność budynku.  
- Przebudujemy wejście główne i rejestrację, wymienimy dwie windy, zbudujemy nowe miejsca parkingowe, zainstalujemy nowoczesny system kolejkowy z biletomatem, zakupimy komputery z oprogramowaniem dostosowanym dla osób niedowidzących i niedosłyszących – wymienia starosta.

Do tego zostanie zakupiony specjalny sprzęt dla osób z różnymi potrzebami, wózki inwalidzie, łóżka, stół operacyjny. Ważnym elementem realizacji tego programu będzie również szkolenie kadry, m.in. z języka migowego oraz umiejętności obsługi osób z różnymi potrzebami. 
- Ruszamy z tymi inwestycjami już w lipcu, za rok będzie to zupełnie inne miejsce. Pacjenci poczują się w szpitalu bezpiecznie i dobrze zaopiekowani. Dziękuję Panu Staroście, Zarządowi Powiatu oraz radnym, którzy angażują się w pomoc i zmiany w szpitalu oraz za środki, które Powiat – Starostwo Powiatowe w Pile tak skutecznie pozyskuje – mówi Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile.  

Z kolei 4  mln zł, które zostaną przeznaczone na przebudowę i nowoczesne wyposażenie Poradni Endoskopii, Poradni Okulistycznej i Oddziału Okulistycznego, Powiat Pilski pozyskał z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki tym środkom powstaną nowe sale badań, na oddziale – sala operacyjna, zakupiony zostanie specjalistyczny sprzęt diagnostyczny.  
- Zmierzamy do tego, aby Szpital Specjalistyczny w Pile był najnowocześniejszą placówką leczniczą  w  północnej Wielkopolsce i subregionie w promieniu 100 kilometrów – podsumowuje starosta Eligiusz Komarowski.  

1. „Dostępność Plus dla zdrowia” -  Ministerstwo Zdrowia - 2 ml zł
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój - Szpital przyjazny osobom z niepełnosprawnościami i ze specjalnymi potrzebami.

Poprawa funkcjonalności:
• przebudowa wejścia głównego i rejestracji, instalacja tzw. systemów kolejkowych (automat biletowy z ekranem dotykowym, drukarka do biletów, wyświetlacz zbiorowy i stanowiskowy),
• montaż wielu tablic informacyjnych ułatwiających poruszanie się po przestrzeni szpitala osobom ze szczególnymi potrzebami i innym
• dodatkowe miejsca parkingowe  dla osób z niepełnosprawnościami
• nowe ławki, podjazdy, oświetlenie                                               
• wymiana 2 wind

Nowy sprzęt:
• stół operacyjny,
• wózki inwalidzkie, podnośniki, łóżka,
• pionizator, wagi, krzesła.

Komunikacja:
• szkolenia personelu m.in. z jęz. migowego,
• komputery z oprogramowaniem dla osób niedowidzących i niesłyszących,
• specjalne oznakowanie i tablice informacyjne.
 
2. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych - 4 mln zł  na przebudowę Poradni Endoskopii, Okulistycznej i Oddziału Okulistycznego:
- nowe sale badań,
- budowa sali operacyjnej,
- zakup stołu radiologicznego, wózków operacyjnych,
- zakup USG okulistycznego,
- zakup lasera, perymetru,
- zakup urządzenia do mierzenia ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Relacja wideo z konferencji prasowej na temat pozyskanych środków na inwestycje w szpitalu:
Zapisz się na newsletter