Budynek kina Iskra jak nowy

Data: 27-04-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Budynek kina Iskra jak nowy Remont budynku dawnego  kina Iskra w Pile zmierza ku końcowi. Wewnątrz trwają już ostatnie prace wykończeniowe. Na zabytkowych schodach pojawił się już nawet czerwony dywan!

W ramach modernizacji zabytkowego, ponad 100 – letniego budynku znajdującego się w centrum miasta, w ubiegłym roku zakończono prace zewnętrzne. Wymieniono dach i przywrócono mu historyczny wygląd. Po 50 latach w sali kinowej od strony ulicy Kilińskiego zostały odtworzone okna, które przez lata były zamurowane, a przy głównym wejściu do budynku został przywrócony dawny okrągły kształt schodów, a na ścianie frontowej budynku został odtworzono też historyczny zegar. Na całym budynku pojawiła się nowa elewacja.

Wewnątrz obiektu remont był również gruntowny. Najpierw wymieniono wszystkie instalacje, następnie zmodernizowano m.in. salę widowiskową, która zyskała profesjonalną akustykę i nagłośnienie. Wyremontowano także zabytkowe schody wraz z balustradą oraz wszystkie pomieszczenia. Dzisiaj całość wygląda imponująco.

- To kolejna modernizacja zabytkowego budynku w Pile – stolicy powiatu pilskiego, którą zrealizowaliśmy jako Powiat Pilski. Jest to kultowe miejsce dla wielu pilan i mieszkańców powiatu, w którym przed laty się spotykali i spędzali młodość. To, co dla wielu przez długie lata wydawało się niemożliwym, stało się faktem - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Celem remontu było przywrócenie budynkowi dawnych funkcji społecznych. Powstanie tu Centrum Integracji Społeczno-Kulturalno-Naukowej „ISKRA”, z którego mieszkańcy będą mogli korzystać za darmo i realizować swoje kulturalne pasje. Budynek został także przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Budynek dawnego kina Iskra został zrewitalizowany w ramach tego samego projektu, dzięki któremu Powiat Pilski – Starostwo Powiatowe w Pile odbudował Stadion Powiatowy przy Okrzei w Pile. Na obie inwestycje Powiat pozyskał unijne dofinansowanie w wysokości ponad 7 mln zł.

- Kapitalny remont tego zabytkowego obiektu, których w Pile po II wojnie zostało tak niewiele, zrealizowaliśmy ze środków zewnętrznych. Warto podkreślić, iż w ciągu ostatnich pięciu lat, pozyskaliśmy aż 203 mln złotych. Środki, które skutecznie pozyskujemy z zewnątrz pozwalają nam na realizację ważnych społecznie celów i poprawę komfortu życia mieszkańców - podsumowuje starosta Eligiusz Komarowski.