Otwarcie Galerii Debiutów w BWAiUP w Pile

Data: 14-03-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Otwarcie Galerii Debiutów w BWAiUP w Pile W Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile otwarto Galerię Debiutów. Swoje prace będą mogli tu prezentować przede wszystkim młodzi absolwenci uczelni artystycznych.

- To ważny moment w historii BWAiUP w Pile – instytucji finansowanej i wspieranej przez Powiat Pilski. W jednym budynku obok dużej Galerii BWA istnieje odtąd druga profesjonalna Galeria, ukierunkowana na młodych artystów, którzy po zdobyciu dyplomu często wpadają w niebyt, gdyż nie mają możliwości zaprezentowania się szerszej publiczności. Teraz absolwenci uczelni artystycznych z naszego regionu będą mogli prezentować tu swoje prace indywidulanie. Galeria Debiutów uchyla im furtkę do świata sztuki – mówi Edmund Wolski, dyrektor BWAiUPw Pile.

- Jak widać kultura w powiecie pilskim ma się całkiem dobrze. Tak ważna placówka, jaką jest BWA się rozwija, stwarza nowe możliwości młodym artystom, jednocześnie wzbogaca swoją ofertę dla publiczności. Takie innowacyjne działania Powiat Pilski-Starostwo Powiatowe w Pile  wspiera, podobnie jak projekty, które realizuje BWA dzięki środkom zewnętrznym. Pomagamy artystom, a widzowie mają kontakt ze sztuką, również w trudnym czasie pandemii - tłumaczy Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Pierwszą wystawą zorganizowaną w nowo zaaranżowanej przestrzeni w obiekcie przy ul. Okrzei 9 w Pile są „Znaki obecności” młodej pilanki, Marty Zatylny. Wystawa ma charakter indywidualnego debiutu młodej artystki w profesjonalnej galerii sztuki.

Marta Zatylna jest absolwentką kierunku grafika warsztatowa Katedry Grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studiowała w Pracowni Serigrafii prof. Mirosława Pawłowskiego, dr hab. Agaty Dworzak-Subocz prof. UMK i mgr Piotra Czyża. W 2020 roku obroniła dyplom artystyczny z oceną bardzo dobrą uzyskując tytuł magistra sztuki. Główną część dyplomu artystycznego zrealizowała w Pracowni Serigrafii pod opieką dr hab. Agaty Dworzak-Subocz, prof. UMK, natomiast część uzupełniającą pod opieką dr hab. Zdzisława Mackiewicza prof. UMK.

- Wystawą prac Marty Zatylny inaugurujemy działalność Galerii Debiutów BWA w Pile. Poza ekspozycjami prac absolwentów, których gościć będziemy najwięcej, w tej galerii będą miały szansę zadebiutować również inne osoby utalentowane artystycznie, z pewnym dorobkiem – dodaje Edmund Wolski.
W Galerii Debiutów pilskie BWAiUP zamierza organizować minimum sześć wystaw rocznie - przy zwiększonym zainteresowaniu istnieje szansa zwiększenia tej liczby.

Galeria jest czynna codziennie od godz. 9.00 - 15.00, w srody od godz. 9.00 do 19.00.