Powiat odbudowując budynek kina Iskra, dba o historię regionu

Data: 15-02-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Powiat odbudowując budynek kina Iskra, dba o historię regionu Modernizacja dawnego budynku kina ISKRA w Pile przy ul. Kilińskiego to ważne zadanie inwestycyjne Powiatu Pilskiego.
Budynek z zewnątrz po remoncie prezentuje się okazale, cały czas trwają prace wewnątrz budynku. Pięknie wygląda już odnowiona balustrada przy schodach w holu głównym, w sali widowiskowej trwają prace, które poprawią jej akustykę. Remont nie jest łatwy, celem jest odtworzenie również pierwotnej architektury budynku i jego zabytkowych detali.

- Jako Powiat przywracamy to, co naprawdę jest ważne dla historii regionu. Szczególnie na obszarach, które podczas II wojny światowej były zniszczone w przeszło 90. procentach, a później odbudowane, przez lata służyły pokoleniom pilan. Zapomniane przez poprzednie władze powiatu obiekty, dzisiaj odzyskują swój dawny blask i funkcje, dla których prawie 100 lat temu były tworzone - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Przypomnijmy, po przeszło 50 latach na budynku odtworzony został m.in. historyczny zegar, w sali kinowej od strony ulicy Kilińskiego zostały odtworzone okna,  które przez lata byly zamurowane, przy głównym wejściu do budynku został odtworzony dawny, okrągły kształt schodów.
__________________
Budynek przy ul. Kilińskiego powstał w latach 20. minionego wieku. Przed wojną mieściła się tu szkoła katolicka, po wojnie został odbudowany i powstała tu dzisiejsza „budowlanka”, która zajmuje prawe skrzydło budynku. W lewej natomiast urządzono centrum kulturalne razem z kinem „Iskra”. Swoją siedzibę znalazł też Wojewódzki Dom Kultury, potem Młodzieżowy Dom Kultury. Miejsce to tętniło życiem. Po remoncie będzie podobnie.
Powstanie tu Centrum Integracji Społeczno-Kulturalno- Naukowej „ISKRA”, z którego mieszkańcy będą mogli jak dawniej korzystać i to za darmo.