Powiat Pilski w czołówce najlepszych samorządów w kraju!

Data: 23-01-2021    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Powiat Pilski w czołówce najlepszych samorządów w kraju!
Powiat Pilski został laureatem ogólnopolskiego, prestiżowego rankingu Związku Powiatów Polskich najlepszych i najbardziej rozwojowych samorządów w kraju.  
 
W najnowszym rankingu ZPP Powiat Pilski jako jeden z 3 samorządów (powiaty, miasta, gminy) z Wielkopolski został sklasyfikowany w pierwszej dziesiątce najlepszych samorządów i zajął wysokie 6. miejsce wśród powiatów liczących powyżej 120 tys. mieszkańców. 

- Rok temu otarliśmy się o pierwszą "dziesiątkę" zajmując 11. miejsce w kraju. To bardzo satysfakcjonujące, że nasza ciężka praca dla mieszkańców została zauważona i doceniona. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie. Dla wszystkich 380 powiatów w kraju stosowane są te same kryteria, a oceniają je eksperci ZPP w tym ministrowie, byli ministrowie,  pracownicy naukowi, wieloletni samorządowcy. Dziękuję moim współpracownikom ze Starostwa Powiatowego w Pile i jednostek organizacyjnych Powiatu, Radzie Powiatu w Pile, Zarządowi Powiatu i wszystkim przyjaciołom Powiatu Pilskiego, szczególnie pilskim posłom, przedsiębiorcom, wszystkim którzy nas wspierają.  
Mimo pandemii w 2020 r. zrealizowaliśmy wiele ważnych inwestycji i innowacyjnych projektów. Powiat Pilski cały czas się rozwija. Przed nami kolejne wyzwania, tempa nie zwalniamy - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski. 


 
Powiat Pilski wyprzedził bezpośrednio Powiat Poznański, który zajął 5. miejsce, a zwycięzcą Rankingu ZPP 2020 został Powiat Kielecki. W pierwszej 30. z wielkopolskich powiatów zostały sklasyfikowane jeszcze 3 powiaty (Powiat  Koniński (17), Powiat  Ostrowski (28), Powiat Gnieźnieński (29). W kategorii "miasta na prawach powiatu", 9. miejsce zajął Kalisz.

W Polsce jest 380 powiatów, w tym 66 to miasta na prawach powiatu (powiaty grodzkie), a 314 to powiaty (powiaty ziemskie). Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych:
- działania proinwestycyjne i prorozwojowe;
- rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego;
- rozwój społeczeństwa informacyjnego;
- rozwój społeczeństwa obywatelskiego;
- umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji;
- promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej;
- wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej;
- promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych;
- współpraca krajowa i międzynarodowa;
- działania promocyjne.