Rekordowe dotacje Powiatu Pilskiego w historii dla szpitala

Data: 10-12-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Rekordowe dotacje Powiatu Pilskiego w historii dla szpitala Podczas konferencji prasowej z udziałem Eligiusza Komarowskiego, starosty pilskiego oraz Wojciecha Szafrańskiego, dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Pile, Iwony Maciejewskiej-Piwar, kierownika Zakładu Radiologii, Moniki Futymy, ordynatora Oddziału Okulistycznego, Jarosława Politowskiego, ordynatora Oddziału  Ginekologiczno-Położniczego oraz Marka Zdrenki, kierownika ds. technicznych szpitala przedstawiono skalę dotacji jakie Powiat Pilski w tym roku jak i poprzednich latach przekazał szpitalowi na  inwestycje oraz najnowsze zakupy nowoczesnych urządzeń diagnostycznych.

Dzięki dotacji z Ministerstwo Zdrowia w wysokości 600 tys. zł oraz dofinansowania z budżetu Powiatu w kwocie 155 tys. zł do Zakładu Radiologii zakupiono mammograf cyfrowy 3D, obecnie najnowocześniejszy w północnej w Wielkopolsce.
Ponadto, dodatkowo z powiatowych pieniędzy budżetowych Powiat Pilski w kwocie 120 tys. zł sfinansował zakup nowoczesnego biometru optycznego na potrzeby Oddziału Okulistycznego i Poradni Przyszpitalnej.

Do tego, do szpitala trafiło właśnie 20 łóżek od WOŚP Jurka Owsiaka, a szpital w tym roku sam z własnych środków zakupił 45 łóżek.
W połowie stycznia zakończy się będąca na ostatniej prostej modernizacja Oddziału Chemioterapii, przypomnę, że 2 mln przeznaczył na nią Samorząd Województwa Wielkopolskiego i ponad 2 mln Powiat Pilski - Starostwo Powiatowe w Pile
- Przy tej okazji dziękuję za wsparcie szpitala w Pile naszym posłom: Krzysztofowi Czarneckiemu, Marcie Kubiak, Grzegorzowi Piechowiakowi i Marcin Porzuckowi oraz Zarządowi Powiatu i radnym Rady Powiatu w Pile, którzy nie ustają w działaniach, aby pilska lecznica po latach posuchy inwestycyjnej stawała się coraz nowocześniejsza – powiedział starosta Eligiusz Komarowski. -  Dziękuję również p. marszałkowi Markowi Woźniakowi, Zarządowi Województwa  i radnym województwa, zwłaszcza Adamowi Bogrycewiczowi, Radnemu Sejmiku Wielkopolskiego, który to m.in. reprezentuje interesy mieszkańców Piły, powiatu pilskiego i powiatów północnej Wielkopolski w samorządzie województwa.

Warto wspomnieć, że niedawno po kilku latach bezczynności w tym zakresie również radni Miasto Piła i Prezydent Piły Piotr Głowski zdecydowali o wsparciu szpitala w kwocie ok. 200 tys. zł, która ma być przeznaczona na zakup nowoczesnych urządzeń na oddział kardiologiczny, a wcześniej za około 20 tysięcy zakupiono ze środków budżetu miasta środki ochrony dla personelu szpitalnego.
- Dziękuję za ten gest przede wszystkim w imieniu mieszkańców Piły, zwłaszcza, że ostanie duże wsparcie szpitala miało miejsce przez władze miasta w 2009 r. za prezydentury Zbigniewa Kosmatki, kiedy ówcześnie radni przekazali naszemu szpitalowi 1,5 mln zł na leczenie pilan – dodał starosta Eligiusz Komarowski.

Warto zaznaczyć, że Powiat Pilski tylko w tym roku przekazał łącznie dla lecznicy rekordowe w skali roku w całej historii działania Powiatu Pilskiego na leczenie pacjentów łącznie prawie 3,4  mln zł, w tym m.in.: 500 tys. zł na zakup urządzeń medycznych, blisko 130 tys. na zakup respiratorów, ponad 110 tys. zł na modernziację Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej, i blisko 150 tys. zł. ma środki ochrony osobistej do walki z COVID-19.
- Od 2015 roku, od czasu kiedy zasiadam w Zarządzie Powiatu w Pile z budżetu powiatu przekazaliśmy w sumie 8,3 mln zł. W tym czasie w placówce poczyniliśmy rekordowe inwestycje wartości około 40 mln zł, (w tym przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i Oddziału Nefrologii ze Stacją Dializ). Tymczasem za moich poprzedników np. w kadencji 2010 r. do 2014 r. z budżetu Powiatu dla szpitala w Pile przekazano jedynie niecałe 1,6 mln zł – podsumował starosta Eligiusz Komarowski.

Obecne władze Powiatu Pilskiego nadrabiają inwestycyjne zaległości, aby Szpital Specjalistyczny w Pile był placówką nowoczesną, na miarę XXI wieku i leczył pacjentów na wysokim poziomie, w najpełniejszym zakresie.

ZOBACZ MATERIAŁ FILMMOWY