Budowa nowej ścieżki edukacyjnej przy Starostwie Powiatowym

Data: 02-12-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Budowa nowej ścieżki edukacyjnej przy Starostwie Powiatowym

Przy Starostwie Powiatowym w Pile trwa budowa nowej ścieżki edukacji ekologicznej. Ma być gotowa już niebawem. Będzie łączyć się już z istniejącą ścieżką edukacyjną (między budynkami przy wejściu na Wyspę), którą Powiat Pilski wybudował w ramach projektu Eko-Edukacja w Powiecie Pilskim.

- To kontynuacja naszych działań mających na celu edukację ekologiczną mieszkańców. Nowa ścieżka doskonale wpisuje się w plan zagospodarowania terenów zielonych i rekreacyjnych wokół Starostwa Powiatowego w Pile, w którym jednocześnie trwają prace związane z termomodernizacją budynku. Po zakończeniu remontu będzie to naprawdę piękne miejsce - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Wyremontowany ponad 100-letni zabytkowy budynek, była siedziba Urzędu Wojewódzkiego w Pile, wraz z atrakcyjnie zagospodarowanym otoczeniem, znacząco poprawi estetykę centrum Piły, stolicy powiatu pilskiego, a mieszkańcy będą tu mogli jeszcze miło spędzić czas.

Nowa ścieżka powstaje w ramach projektu: „Wiedza bez ograniczeń - dostępna całodobowo terenowa stacja ekologiczna dla mieszkańców powiatu pilskiego”. Wartość inwestycji to 145 tys. zł, w tym dofinansowanie, które Powiat Pilski pozyskał z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu wynosi 87 tys. zł.

Nowa ścieżka jest wyposażona m.in. w 5 gablot solarnych na temat źródeł energii odnawialnej, edukacyjną architekturę: wiatę, stół z pulpitami edukacyjnymi, zegar fenologiczny (obrazujący tajemnice zjawisk zachodzących w przyrodzie na przestrzeni pór roku) oraz edukacyjną grę terenową. 

Z nowej ścieżki w otoczeniu zieleni korzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy: uczniowie, seniorzy, rodziny z małymi dziećmi, w tym uczestnicy lekcji z Powiatowego Centrum Edukacji Ekologicznej w Pile. Nowa ścieżka jest dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami.