Doświetliliśmy trzy przejścia dla pieszych. Są bezpieczniejsze

Data: 27-11-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Doświetliliśmy trzy przejścia dla pieszych. Są bezpieczniejsze Powiat Pilski profesjonalnie doświetlił i oznakował 3 przejścia dla pieszych: w Szydłowie, Łobżenicy i Czajcze (gm. Wysoka). Przejścia są bezpieczniejsze dla pieszych, którzy teraz są widoczni na drodze.  
Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu Powiatu Pilskiego „BEZPIECZNI w powiecie pilskim - świecimy (przykładem) na przejściach dla pieszych”, na który Powiat Pilski pozyskał 100 tys. zł z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z „Program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.

Projekt ten zajął pierwsze miejsce w kraju.
- Satysfakcja jest tym większa, że pokonaliśmy ponad 300 wnioskodawców, którzy również o takie środki się ubiegali. Oprócz nas dofinansowanie otrzymało tylko 67 wnioskodawców.  Dzięki pozyskanym środkom, wykonaliśmy trzy miejsca dla pieszych, nowoczesne, zasilane energią słoneczną, a przede wszystkim bezpieczne dla pieszych i wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jestem pewien, że to nie są ostatnie nasze inwestycje tego typu w bezpieczeństwo mieszkańców – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.  

Przejścia w Szydłowie,  Łobżenicy i Czajcze w gm. Wysoka zostały tak samo przebudowane. Nad każdym zamontowano lampę, która oświetla je przez całą noc, a zapala się o zmroku. Zainstalowano także podświetlony znak „przejście dla pieszych” z żółtym światłem ostrzegawczym. Oświetlenie jest energooszczędne - wykorzystano panele fotowoltaiczne i turbinę wiatrową. Szczegóły omawia Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.
- Nad doświetlonym znakiem „przejście dla pieszych” światło ostrzegawcze pulsuje całą dobę. Rozwiązanie takie pokazuje kierowcom, że zbliżają się do miejsca, w którym należy zachować szczególną ostrożność. Na drodze wymalowano nowe pasy w dwóch kolorach białym i czerwonym. W jezdni umieszczono punktowe elementy odblaskowe, tzw. kocie oczka.

Modernizacja dotyczyła przejść znajdujących się w bliskim sąsiedztwie budynków użyteczności publicznej, zwłaszcza szkół, gdzie jest duży ruch. Pieszych i kierowców. Na przykład w Szydłowie znajduje się nieopodal szkoły podstawowej.
- To miejsce, z którego korzysta wiele osób, zwłaszcza dzieci. Szczególnie w porze jesienno-zimowej, kiedy dni są krótsze, a organizowane są zajęcia pozalekcyjne, z pewnością poprzez zainstalowanie nowoczesnego oświetlenia zwiększy się bezpieczeństwo najmłodszych i pozostałych uczestników ruchu – daje starosta Eligiusz Komarowski.   

Inwestycja została zrealizowana dzięki zaangażowaniu również radnych Rady Powiatu w Pile: Kazimierza Wasiaka, przewodniczącego i Ewy Ramusiewicz, reprezentujących okręg Łobżenica-Wysoka z ramienia Porozumienie Samorządowe  w Pile, Magdaleny Zgiep-Porzucek wiceprzewodniczącej rady i oraz radnej Zdzisławy Bosak-Kawa. Zaangażowany był również Marek Kamiński, członek Zarządu Powiatu w Pile - radny z okręgu  Ujście - Szydłowo ze Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe w Pile.   
Zapisz się na newsletter