Kultura w sieci dzięki naszej Galerii BWA

Data: 23-10-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Kultura w sieci dzięki naszej Galerii BWA Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile, mimo pandemii aktywnie działa. Dla wszystkich miłośników sztuki, Galeria przygotowała filmowe spotkania z pilskimi artystami. Projekt uzyskał dofinansowanie z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”.
 
- To bardzo wartościowe, że nasze instytucje kultury, pomimo znacznego spowolnienia, aktywnie działają, pozyskując jeszcze na te działania środki zewnętrzne, a dzięki projektowi „Kultura w sieci” mieszkańcy mogą bliżej poznać lokalnych artystów i ich artystyczne inspiracje – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
 
W ramach projektu zrealizowanych zostało łącznie 16 filmów w dwóch cyklach: „Artyści północnej Wielkopolski” oraz „Nie bój się sztuki”.
 
W pierwszym cyklu, przedstawione zostały sylwetki ośmiu wybitnych artystów malarzy z naszego regionu: Alfreda Aszkiełowicza, Anny Kluzy, Tadeusza Ogrodnika, Barbary Pierzgalskiej-Grams, Andrzeja Podolaka, Eugeniusza Repczyńskiego, Andrzeja Tomaszewskiego i Elżbiety Wasyłyk.
 
W drugim cyklu zaprezentowane zostały fascynacje artystyczne:  Małgorzaty Białej, Anny Kluzy,  Anny Lejby, Barbary Pierzgalskiej-Grams, Pauli Marinelli, Tomasza Perlicjana, Renaty Wojnarowicz i Elżbiety Wasyłyk. Są to w pewnym sensie warsztaty online z zakresu edukacji kulturalnej.
 
Ekipa BWA odwiedzała bohaterów filmowych opowieści w ich pracowniach. Prowadzone były tam rozmowy z artystami, ale realizowane też były ujęcia z twórcami przy pracy: przy sztalugach, płótnach, kreślarskich stołach i w otoczeniu, które bohaterom jest na co dzień najbliższe. Poza wywiadami w filmach pojawiają się też recenzje twórczości, fragmenty biografii i zdjęcia obrazów.
 
Wszystkie zrealizowane w ramach projektu „Kultura w sieci” filmy, prezentujemy Państwu poniżej. Można je oglądać również na stronie BWAiUP w Pile.

ZOBACZ FILMY
  • CYKL "ARTYŚCI PÓŁNOCNEJ WIELKOPOLSKI"
Odcinek 1 - Alfred Aszkiełowicz
Odcinek 2 - Anna Kluza
Odcinek 3 - Tadeusz Ogrodnik 
Odcinek 4 - Andrzej Podolak
Odcinek 5 - Eugeniusz Repczyński
Odcinek 6 - Andrzej Tomaszewski
Odcinek 7 - Barbara Pierzgalska-Grams
Odcinek 8 - Elżbieta Wasyłyk
  • CYKL "NIE BÓJ SIĘ SZTUKI"
Odcinek 1 - Małgorzata Biała
Odcinek 2 - Anna Kluza 
Odicnek 3 - Anna Lejba
Odcinek 4 - Paula Marinelli
Odcinek 5 - Elżbieta Wasyłyk
Odcinek 6 - Tomasz Perlicjan
Odcinek 7 - Barbara Pierzgalska-Grams
Odcinek 8 - Renata Wojnarowicz