Zespół Zarządzania Kryzysowego o sytuacji epidemicznej

Data: 05-10-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Zespół Zarządzania Kryzysowego o sytuacji epidemicznej 5 października br., pod przewodnictwem starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego, odbyło się w formie wideokonferencji posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Uczestniczyli w nim przedstawiciele gmin powiatu pilskiego, Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny w Pile Danuta Kmieciak, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile Wojciech Szafrański, Komendant Powiatowy Państwowej Staży Pożarnej st. bryg. Rafał Mrowiński, zastępca Komendanta Powiatowego Policji nadkom. Robert Kossak oraz Komendant Straży Miejskiej w Pile Wojciech Nosek. W trakcie spotkania zapoznano się z informacjami dotyczącymi bieżącej sytuacji epidemicznej w gminach powiatu pilskiego.

- Nasze jednostki organizacyjne są bardzo dobrze przygotowane do działań w sytuacjach kryzysowych. Ale musimy dbać o siebie i swoich najbliższych, pamiętajmy o dystansie społecznym, dezynfekcji rąk oraz zasłanianiu nosa i ust w miejscach publicznych - podkreślił Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

- Aktualnie mamy 57 osób zakażonych, 15 osób jest hospitalizowanych w Poznaniu, 612 osób objętych jest kwarantanną. Łącznie od początku epidemii w gminach powiatu pilskiego mamy: 110 ozdrowieńców, 177 przypadków zakażenia, 10 osób niestety zmarło - dzisiejszą sytuację epidemiczną w powiecie pilskim podsumowała Danuta Kmieciak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pile.
 
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna udziela wszelkich porad na temat procedury izolacji osób ze stwierdzonym zakażeniem oraz kwarantanny osób, które miały bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Podczas wideokonferencji zaznaczono również, że Państwowa Inspekcja Pracy prowadzi kontrole w przedsiębiorstwach, pod względem poprawności zabezpieczenia pracowników przed możliwością zarażenia koronawirusem.
 
- W regionie nie stwierdzono przypadków łamania kwarantanny przez mieszkańców powiatu pilskiego. Warto podkreślić duże zaangażowanie policjantów w kontrolę nad osobami, wobec których zastosowano izolację – dodał nadkom. Robert Kossak, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pile.
 
Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile podkreślił z kolei, że placówka jest przygotowana do opieki nad chorymi oraz zapewnił, że pacjenci, którzy mieli kontakt z lekarką, która pełniła dyżur na SOR-ze nie muszą się obawiać zakażenia, ponieważ przyjmowała ona w pełnym zabezpieczeniu, tym samym nie stwarzając żadnego dodatkowego zagrożenia.
 
- Od początku pandemii wykonaliśmy około 10 tysięcy badań, a w samym miesiącu wrześniu wykonano ich 226. Na dziś, izolacją objętych jest 8 pracowników szpitala, w tym 2 lekarzy. Na kwarantannie przebywa 11 osób. Szpital posiada łącznie 31 respiratorów (stacjonarnych i transportowych). Na IOM-ie mamy przygotowanych dodatkowo 8 stanowisk, na SOR-ze wydzielono kolejnych 5 miejsc izolacji oraz 5 łóżek na Oddziale Pediatrii dla najmłodszych pacjentów – poinformował Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile.
 
 
Zapisz się na newsletter