BWA pozyskało 40 tys. zł na uczczenie Bitwy Warszawskiej

Data: 27-08-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

BWA pozyskało 40 tys. zł na uczczenie Bitwy Warszawskiej Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile mimo pandemii realizuje wiele ciekawych wydarzeń, część zdalnie, sporą jednak część w Galerii albo w plenerze. Obecnie pozyskało blisko 40 tys. zł na wiele działań edukacyjno-artystycznych upowszechniających wiedzę o Bitwie Warszawskiej 1920 roku i jej znaczeniu dla odbudowy polskiej państwowości.

- Pandemia to był trudny czas dla kultury w całym kraju, życie kulturalne praktycznie zamarło. W pilskiej kulturze dzięki wsparciu Powiatu Pilskiego wiele się jedna działo i ten czas nie został zmarnowany. Dzięki współpracy z panią poseł Martą Kubiak i Wydziałem Funduszy Pomocowych i Rozwoju w Starostwie Powiatowym udało nam się pozyskać środki na trzy ciekawe projekty. Pierwszy Kultura w Sieci, drugi Kultura Interwencje i trzeci z Biura Programu Niepodległa, z którego otrzymaliśmy prawie 40 tys. zł na uczczenie Bitwy Warszawskiej – mówi Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP w Pile.   

- Od dłuższego czasu służę wsparciem dla BWA w Pile przy realizacji ciekawych projektów, uczestnicząc także w licznych wydarzeniach tutaj organizowanych. Kilka dni temu przy współpracy z Powiatem Pilskim udało się pozyskać kolejne środki z programu Niepodległa, ponad 90 procent wartości całego przedsięwzięcia, jakim będą obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej. Dzieki nim odbędzie się wiele wydarzeń patriotycznych, w których niedługo będziemy mogli wziąć udział. Już dzisiaj serdecznie Państwa na nie zapraszam – powiedziała poseł Marta Kubiak.  

- Jak widać mimo pandemii odbywa się i będzie się jeszcze odbywać wiele ciekawych kulturalnych i historycznych wydarzeń dla mieszkańców, a BWAiUP w Pile działa bardzo aktywnie - podsumował  Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

PLANOWANE ZADANIA w ramach obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej:
1. Historyczny plener fotograficzny tropem bohaterów Bitwy Warszawskiej na terenie powiatu pilskiego zakończony wystawą pn. "Z Powstania Wielkopolskiego na wojnę z bolszewikami". Weźmie w nim 8 profesjonalnych artystów fotografików z całej Polski.

2. Utworzenie tematycznego szlaku historycznego "Przystanek Piła i okolice". Będzie się składał z 8 przystanków które powstaną: w BWAiUP, Zespole Szkół Ekonomicznych, Zespole Szkół Gastronomicznych w Pile, w Wyrzysku przy MGOK, w Białośliwiu, w miejscowości Gromadno, Fanianowo i w Wysokiej.
W szkołach odbędą się prelekcje na temat Bitwy Warszawskiej, w wielu innych miejscowościach powstaną tablice z nazwiskami uczestników wojny z bolszewikami mieszkającymi przed laty na naszym terenie.

3. Przeprowadzenie plenerowych lekcji tematycznych na szlaku "Przystanek Piła i okolice".
Jest to program edukacji regionalnej dla młodzieży, studentów, mieszkańców Piły i powiatu pilskiego, realizowany w postaci żywych lekcji historii. Spotkania zaplanowano w miesiącu wrześniu.
Zapisz się na newsletter