Stadion Powiatowy przy Okrzei w Pile oficjalnie otwarty

Data: 27-08-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Stadion Powiatowy przy Okrzei w Pile oficjalnie otwarty Modernizacja Stadionu Powiatowego przy ul. Okrzei w Pile została ukończona. Mieszkańcy mogą z niego korzystać codziennie, zarówno z części rekreacyjnej gdzie stanął m.in. plac zabaw i siłownia, jak i dużej części stadionu z boiskiem do gry w piłkę nożną, nową tartanową bieżnią, nowoczesnym oświetleniem, stosowanym na obiektach sportowych światowej klasy.

- To wielki dzień. Zmodernizowaliśmy i oddajemy mieszkańcom historyczny obiekt w centrum Piły – stolicy powiatu pilskiego, który za dwa lata będzie obchodził 100 lat. To dla wielu mieszkańców miejsce sentymentalne, gdzie wspólnie przeżywali sportowe emocje. Dzisiaj to obiekt nowoczesny, wielofunkcyjny, dostosowane zarówno do rekreacji, jak i uprawiania sportu, które przywróciliśmy do życia. Mieszkańcy będą mogli z niego korzystać praktycznie codziennie, obecnie od godz. 16.00 do późnych godzin wieczornych, w weekendy od rana do wieczora. Do południa z obiektu będą korzystać uczniowie naszych szkół, których większość znajduje się niedaleko stadionu, praktycznie w centrum Piły. Niech stadion dobrze służy mieszkańcom – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski podczas konferencji prasowej, w obecności radnych Porozumienia Samorządowego oraz Prawa i Sprawiedliwości, która nieoficjalnie zainaugurowała otwarcie stadionu, choć mieszkańcy korzystają z niego już od minionego weekendu.  

Starosta  podziękował wszystkim, dzięki którym modernizacja stadionu była możliwa.  
- Cztery lata temu postanowiłem ożywić to miejsce. Dziękuję  za wsparcie szczególnie radnym Porozumienia Samorządowego, którzy poparli ten pomysł. Dziękuję Samorządowi Województwa Wielkopolskiego, który przyznał nam środki unijne, na ten projekt, który obejmuje zarówno rewitalizację stadionu, który objął również modernizację dawnego kina Iskra. Satysfakcja jest tym wiesza, że nasz projekt zdobył II miejsce w konkursie, tuż po projekcie rewitalizacji Starego Rynku w Poznaniu. To oznacza, że nasz pomysł był jak najbardziej trafiony, a stadion potrzebny mieszkańcom - dodał starosta.

Z sentymentem to miejsce wspomina Arkadiusz Kubich, wicestarosta, który wyznał, że wiele lat temu również grał tu w piłkę.
- Dzisiaj ten zmodernizowany przez Powiat Pilski obiekt to kolejna ważna inwestycja w gminie Piła, która wzbogaca miasto, stanowi ciekawą ofertę dla mieszkańców oraz zdobi samo centrum Piły – podkreślił również.   

***
Wartość unijnego projektu w ramach którego zmodernizowny został Stadion Powiatowy przy Okrzei w Pile oraz modernizowany jest budynek dawnego kina Iskra przy ul. Kilińskiego w Pile pn. „NOWOCZESNE CENTRA SPOŁECZNO - REKREACYJNE POWIATU PILSKIEGO - przebudowa oraz adaptacja obiektów i przestrzeni publicznej w Pile”, to blisko 8,5 mln zł, dofinansowanie: 7 mln zł z WRPO 2014-2020.

Prace  na stadionie rozpoczęły się w maju 2019 r., pod koniec listopada 2019 większość z nich została ukończona. Teren poddano gruntownej modernizacji, łącznie z wymianą instalacji ziemnych.  
W części rekreacyjnej od strony ul. Podgórnej powstały:
- plac zabaw, siłownia pod chmurką, stanęły 4 altanki, ściana do graffiti, stół do ping – ponga, wybudowano miejsca parkingowe, nowe drogi, chodniki.  
Na dużym stadionie:
- wyremontowano drogi, zagospodarowano teren wokół dużej płyty boiska, wymieniono siedziska na widowni,
- zamontowano nowoczesne energooszczędne  oświetlenie, dostosowane do obiektów sportowych najnowszej generacji. Umożliwia ono organizowanie wydarzeń sportowych również po zmroku, gwarantuje bowiem równomierne oświetlenie całego obiektu.  
Prace na stadionie w ramach unijnego projektu kosztowały ok. 3,5 mln zł.  

W tym roku Powiat Pilski, aby zwiększyć funkcjonalność całego obiektu, z własnych środków wykonał dodatkowe inwestycje.
- w miejscu dawnych kortów wybudowano boisko treningowe dla młodszych piłkarzy,
-  na dużej płycie boiska powstała tartanowa bieżnia, skocznia w dal, wzwyż, rozbiegi do rzutu oszczepem i pchnięcia kulą, odnowiona została murawa, na której zamontowano nowoczesny system nawadniania.
- Nie wpisaliśmy tych inwestycji w unijny projekt, aby nie zatracić roli rekreacyjnej obiektu – wyjaśnił starosta Eligiusz Komarowski. Nie powiedzieliśmy jednak jeszcze ostatniego słowa, planujemy na przykład jeszcze oświetlenie boiska bocznego tzw. orlika, aby młodzież mogła grać na nim również po zmroku.

Obecnie Stadion Powiatowy przy ul. Okrzei jest wielofunkcyjny.
W części rekreacyjnej zostanie jeszcze rozłożona profesjonalna scena, na której będą mogły występować także lokalni artyści, w tym młodzież i dzieci z całego powiatu pilskiego. Miejsce to doskonale nadaje się zarówno do organizacji dużych wydarzeń, jak i mniejszych: towarzyskich, rekreacyjnych, gdzie można przyjść z całą rodziną. .  
Duża płyta boiska przeznaczona jest nie tylko dla piłkarzy, ale również amatorów lekkoatletyki.

Już teraz zapraszamy mieszkańców codziennie.  Od poniedziałku do piątku w godz. od. 16.00 -21.30, w soboty i niedziele od 8.00-21.30.

Relacja z konferencji prasowej na odnowionym Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile.

 
Zapisz się na newsletter