Pomnik lotników, którzy poświęcili swoje życie Ojczyźnie

Data: 22-08-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Pomnik lotników, którzy poświęcili swoje życie Ojczyźnie 22 sierpnia na Cmentarzu Komunalnym w Pile został odsłonięty Pomnik żołnierzy lotnictwa, którzy poświęcili swoje życie Ojczyźnie. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów Święta Lotnictwa RP oraz z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, w której odrodzone lotnictwo RP wzięło pierwszy raz udział jako rodzaj Sił Zbrojnych. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem sprawował Starosta Pilski Eligiusz Komarowski, który został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi pilskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.

- To wspaniała inicjatywa pilskich seniorów lotników, którzy postanowili upamiętnić swoich kolegów którzy w ciągu 50 lat stacjonowania jednostek lotniczych w Pile, zginęli strzegąc Ojczystego nieba. Pomnik ten jest nie tylko oddaniem im hołdu, ale wyrazem pamięci wszystkich pokoleń mieszkańców Piły i powiatu pilskiego, to podziękowanie żołnierzom w stalowych mundurach, którzy służyli w pilskim garnizonie. Tutaj zakładali rodziny i budowali miasto. Ten pomnik jest wspaniałym symbolem naszej pamięci – powiedział starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Fundatorami pomnika są honorowi członkowie pilskiego oddziału SSLW RP: Henryk Stokłosa, Stanisław Pirch, Jerzy Cerba, Adam Standio, Edward Matkowski i Piotr Toboła.

Podczas uroczyści wręczone zostały odznaczenia pilskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Złotymi Krzyżami Zasługi  uhonorowani zostali m.in.: Eligiusz Komarowski, Henryk Stokłosa, gen. broni pilot Tadeusz Mikutel, gen. dyw. pilot Franciszek Macioła i Stanisław Pirch.

Wszyscy zaangażowani w powstanie pomnika lotników otrzymali też pamiątkowe podziękowania.

Po odsłonięciu pomnika została odprawiona msza polowa w intencji wszystkich lotników pochowanych na pilskim cmentarzu.