Inwestycje w Powiatowym Centrum Edukacji na miarę XXI wieku

Data: 05-08-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Inwestycje w Powiatowym Centrum Edukacji na miarę XXI wieku Powiat Pilski stawia na zawodowe kształcenie w najnowocześniejszym wydaniu. Obecnie ruszył już z projektem wartym 620 tys. zł, w ramach którego w Powiatowym Centrum Edukacji przy ul. Ceglanej w Pile nowocześnie wyposażone zostaną 4 pracownie. Z kolei w przyszłym roku zamierza całkowicie je przebudować i rozbudować i utworzyć tu bogato wyposażone Centrum Innowacji Technologicznych. To projekt wart 27 mln zł!
 
Obecnie realizowany projekt pod nazwą Gotowi do pracy - Powiatowe Centrum Edukacji w Pile szkoli zawodowców” w 90 procentach (kwotą 557 tys. zł) został dofinansowany z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
- Dzięki pozyskanym środkom wyposażymy w nowoczesny sprzęt cztery pracownie do praktycznej nauki zawodów uczniów szkół średnich prowadzonych przez Powiat Pilski, co znacznie podniesie poziom kształcenia – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
 
Są to pracownie: spawalnictwa (zakupiony zostanie m.in. symulator spawalnictwa za ok. 86 tys. zł), samochodowa (zakupiony zostanie m.in. zestaw panelowy do badania instalacji elektrycznych samochodów oraz czujników za ok. 37 tys. zł),  pracownia CNC -  programowania obrabiarek sterowanych numerycznie (zakupiona zostanie m.in. drukarka 3D) i pracownia komputerowa wspomagania projektowania CAD/CAM (wyposażona zostanie m.in. w 15 nowych komputerów i projektor multimedialny). Projekt obejmuje także kursy i studia podyplomowe dla nauczycieli kształcenia zawodowego i instruktorów praktycznej nauki zawodu.
 
Centrum Innowacji Technologicznych
Na tym nie koniec. 3 sierpnia starosta Eligiusz Komarowski osobiście złożył dokumenty w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu o dofinansowanie projektu pn. „Centrum Innowacji technologicznych w Pile - przebudowa i rozbudowa Powiatowego Centrum Edukacji w Pile w celu rozwoju kształcenia zawodowego w Powiecie Pilskim i regionie”.  Całość ma kosztować 27 mln zł, dofinansowanie, o które stara się Powiat Pilski, również w ramach WRPO, to ponad 23 mln 600 tys. zł.
 
- Jak dotąd wszystkie takie inwestycje oświatowe jak modernizacja stadionu przy Okrzei, boisk przyszkolnych, budowa hali przy Pola, obiektów sportowo-rehabilitacyjnych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym kończyły się sukcesem  i otrzymywaliśmy  dofinansowanie. Mam nadzieję, że również tym razem tak będzie. Rozstrzygniecie powinno nastąpić w ciągu kilku miesięcy. W finalnym procesie decyzyjnym będzie uczestniczył Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacek Bogusławski i też liczymy na jego zwykłą ludzką życzliwość – dodaje starosta Eligiusz Komarowski.   
 
W ramach projektu powstaną nowe sale dydaktyczne, np. mechatroniki samochodowej robotyki, automatyki, spawalnictwa, w celu utworzenia nowych kierunków zawodowych, np. technik automatyk i technik spawalnictwa.
Nowoczesny sprzęt, maszyny, narzędzia i urządzenia będą takie jak w nowoczesnych zakładach pracy. W sumie będzie tu 26 pracowni, w tym sporo nowych. W praktyce będzie można nauczyć się tutaj każdego zawodu. Dzisiaj ze względu na stale rosnące zapotrzebowanie na wykształconych pracowników zawodowych, dotychczasowy program PCE stał się już niewystarczający.  

- Inwestowanie dzisiaj w nowoczesną infrastrukturę kształcenia zawodowego jest bardzo pożądane. Ta wspaniałą inwestycją dajemy szansę młodzieży, nie tyko z Piły lecz także pozostałych gmin naszego powiatu, a także ościennych. To duża szansa  na zdobycie kwalifikacji w bardzo nowoczesnych warunkach, tak realnych jak przyszłe miejsca pracy  – dodała Maria Bratkowska, etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile.
 
Centrum Innowacji Technologicznych będzie nowoczesną bazą kształcenia zawodowego na miarę XXI wieku. Korzystać z niego będą nie tylko uczniowie z powiatu pilskiego, ale w wyniku stosownych porozumień, może to być także młodzież z okolicznych powiatów z regionu północnej Wielkopolski.     
 
Około 4 mln zł do jego budowy dołoży Powiat Pilski, będzie to decyzja Rady Powiatu w Pile. Już dzisiaj radni koalicji Porozumienia Samorządowego i PiS m.in.: Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile, Magdalena Zgiep-Porzucek, wiceprzewodnicząca Rady, Iwona Schulz, przewodnicząca komisji edukacji, spraw społecznych i bezpieczeństwa, Krzysztof Pabich, przewodniczący komisji budżetu i infrastruktury, a także radna Monika Kubiak – Majewska, przewodnicząca  komisji statutowo-regulaminowej zapowiedzieli poparcie tej inicjatywy.

Szczegóły:
Centrum Innowacji technologicznych w Pile będzie współpracowało z Państwową Szkołą im. Stanisława Stasica w Pile i licznymi zakładami pracy.
•  Signify Poland Sp. z o.o.
•  SwissPol Sp. z o.o.
•  Zakład Rolniczo-Przemysłowo „FARMUTIL HS” S.A.
•  Park Drobiarski Sp. z o.o.
•  Insefarm Sp. z o.o.
•  Laboratorium Usługowo-Badawcze „Biochemik” Sp. z o.o.
•  Przedsiębiorstwo Produkcji Rolnej „AGRIFARM” spółka z o.o.
•  INVESTA Sp. z o.o.
 
Wykaz doposażonych i nowych pracowni w przyszłym Centrum Innowacji Technologicznych w PCE w Pile: 
 1. Kuźnia + krajalnia, rzemiosło artystyczne
 2. Pracownia automatyki i robotyki
 3. Pracownia budowlana
 4. Pracownia CNC
 5. Pracownia demontażu, weryfikacji i montażu pojazdów samochodowych
 6. Pracownia diagnostyki samochodowej
 7. Pracownia dydaktyczna 1
 8. Pracownia elektrotechniki i elektroniki
 9. Pracownia elektrotechniki i elektroniki z zapleczem
 10. Pracownia instalatorów
 11. Pracownia mechatroniki samochodowej z zapleczem
 12. Pracownia metrologii technicznej z zapleczem
 13. Pracownia montażu, eksploatacji, uruchamiania i konserwacji instalacji maszyn i urządzeń z zapleczem
 14. Pracownia obróbki mechanicznej PILAVET
 15. Pracownia podstaw hydrauliki siłowej
 16. Pracownia podstaw pneumatyki z zapleczem
 17. Pracownia projektowania CAD/CAM
 18. Pracownia projektowania CAD/CAM
 19. Pracownia spawalnicza z zapleczem
 20. Pracownia techniczna
 21. Pracownia technik ślusarskich i montażu
 22. Pracownia technik ślusarskich i montażu - zaplecze
 23. Pracownia urządzeń mechatronicznych 1
 24. Pracownia urządzeń mechatronicznych 2
 25. Sala dydaktyczna 1.1
 26. Sala informatyki
Zapisz się na newsletter