Pilski szpital otrzymał sprzęt do testów na koronawirusa

Data: 13-07-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Pilski szpital otrzymał sprzęt do testów na koronawirusa W Szpitalu Specjalistycznym w Pile mogą być wykonywane testy na obecność koronawirusa. W szpitalnym laboratorium jest już niezbędny sprzęt, dzięki któremu można wykonywać nawet 100 testów na dobę.

Nowoczesne urządzenia trafiły do szpitalnego mikrolaboratorium dzięki zaangażowaniu Fundacji Enea, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile oraz pomocy Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe w Pile.
- Dzięki zaangażowaniu wielu partnerów, jak również inicjatywie posła Grzegorza Piechowiaka mamy dzisiaj gotowe profesjonalne urządzenie z całą infrastrukturą do przeprowadzania testów w kierunku wykrycia koronawirusa. Dla Szpitala Specjalistycznego w Pile i mieszkańców jest to o tyle istotne, że jesteśmy już niezależni i nie musimy czekać nawet kilku dni na wyniki próbek pacjentów – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Dziennie w szpitalnym laboratorium na nowych urządzeniach będzie można wykonywać badania nawet 100 próbek, co zaspokaja zapotrzebowanie całego subregionu północnej Wielkopolski. Można na nich wykrywać również inne wirusy.  
- Na wyposażeniu jest specjalny sprzęt, który służy do identyfikacji materiału genetycznego wirusa. Aparat nie wymaga dużej ingerencji analityka, dzięki czemu próbki nie będą nadkażane przez inny materiał genetyczny. Jest to duże ułatwienie w naszej pracy - tłumaczy Anna Słupska- Knapik, kierownik laboratorium.

Do szpitalnego mikrolaboratorium zakupiono jeszcze urządzenia pomocnicze – dwie loże laminarne (wykorzystywane w laboratoriach do pracy sterylnej), które gwarantują bezpieczeństwo dla pracownika wykonującego badanie, jak również zabezpieczają próbkę przed nadkażeniem. Do tego kupiono mikroskop, chłodziarko-zamrażarkę, cieplarkę oraz wirówkę.  

Zadowolenia z zakupu urządzenia nie kryją pilscy leśnicy, którzy przekazali na nie 100 tys. zł.
- Pieniądze pochodzą z 20 nadleśnictw z naszego regionu i mamy nadzieję, że zakupiony sprzęt ułatwi szpitalowi walkę z koronawirusem – mówi Dominika Nadolna, rzecznik prasowy RDLP w Pile.

Za nową aparaturę, która przyspieszy diagnozowanie zwłaszcza pacjentów Szpitala Specjalistycznego z podejrzeniem COVID -19, podziękował Wojciech Szafrański, dyrektor placówki, podkreślając, że wpłynie to na bezpieczeństow wszystkich pacjentów i pracowników.

Zapisz się na newsletter