Związek Powiatów Polskich
Twitter
Facebook
YouTube
BIP

Obwodnica Północna Powiatu Pilskiego usprawni ruch lokalny i odciąży drogę krajową nr 10

Data: 10-06-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Obwodnica Północna Powiatu Pilskiego usprawni ruch lokalny i odciąży drogę krajową nr 10 Władze Powiatu Pilskiego pracują nad realizacją dużej i ważnej inwestycji Obwodnicy Północnej Powiatu Pilskiego. Obwodnica skróci dojazd z  Łobżenicy i Wysokiej do Piły, z pominięciem bardzo ruchliwej drogi krajowej nr 10. W sprawie jej budowy odbyło się już kolejne spotkanie konsultacyjne z władzami gmin, na terenie których obwodnica będzie przebiegać.

Pomysł budowy Obwodnicy Północnej Powiatu Pilskiego zrodził się wprawdzie już kilka lat temu, ale na nowo wrócił do niego starosta pilski Eligiusz Komarowski. Powiatowy Zarząd Dróg w Pile opracował już wstępna koncepcję jej przebiegu, zadania i prace, jakie będą konieczne.
- To niezwykle ambitne zadanie i duże wyzwanie dla władz powiatu jak i samorządów gminnych. Jako Powiat Pilski dołożymy wszelkich starań, by obwodnica powstała. Znacznie usprawni ona ruch lokalny, przez co stanie się on bezpieczniejszy dla mieszkańców. Obecnie z przedstawicielami gmin omawiamy główne założenia jej realizacji - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Założenia budowy obwodnicy na spotkaniu z samorządowcami, które odbyło się 9 czerwca w Łobżenicy, przedstawił Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, wskazując jej planowany  przebieg, poszczególne odcinki i kategorie dróg.

Obwodnica przebiegać będzie na terenie gmin: Piła, Kaczory, Krajenka (powiat złotowski), Wysoka, Łobżenica, Wyrzysk. Całkowita długość to blisko 50 km. Dzisiaj szacowany koszt jej budowy, to ok. 45 mln zł. Około 11,3 km dróg powiatowych i gminnych jest już jednak po przebudowie.

Ważnym tematem dyskusji było oczywiście finansowanie inwestycji i udział w kosztach poszczególnych samorządów. Przedstawiciele gmin Kaczory, Wysoka, Łobżenica i Wyrzysk przeanalizują możliwość partycypacji, w celu lepszego pozyskania środków zewnętrznych.
Starosta Eligiusz Komarowski podkreślił, że warunkiem realizacji inwestycji jest pozyskanie środków z zewnątrz w wysokości minimum 60 procent kosztów budowy.
Zaproponował także kolejne spotkania robocze z terminie raz na dwa tygodnie lub raz w miejscu.  

Szczegóły budowy obwodnicy:
Przebieg: gmin Piła, Kaczory, Krajenka (powiat złotowski), Wysoka, Łobżenica, Wyrzysk.
Długość: około 49 700 m, w tym :
- odcinki powiatowe i gminne gotowe po przebudowie – ok. 11,3 km
- odcinki dróg powiatowych do budowy/przebudowy ok. 30,1 km
- odcinki dróg gminnych do budowy/przebudowy ok. 4,4 km
- odcinek na terenie gminy Krajenka w powiecie złotowskim do budowy/przebudowy ok. 3,8 km.

Wzdłuż obowdnicy przewidywana jest budowa ścieżek rowerowych.
Początek obwodnicy: na skrzyżowaniu w Pile z drogą krajową nr 10/11, koniec - na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 10 w miejscowości Ruda, gmina Wyrzysk.
Obwodnica północna w miejscowości Ruda łączyć się będzie z obwodnicą południową powiatu pilskiego.
© Copyrights Starostwo Powiatowe w Pile   |   Polityka prywatności
Agencja Interaktywna Sun Group