Koronawirus: Mieszkańcy korzystajcie z teleporad lekarskich

Data: 10-03-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Koronawirus: Mieszkańcy korzystajcie z teleporad lekarskich  10 marca odbyła się kolejna wideokonferencja Zespołu Zarządzania Kryzysowego Wojewody Wielkopolskiego z udziałem samorządowców, przedstawicieli służb ratowniczych, medycznych i sanitarnych na temat sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w kraju i Wielkopolsce.

Do Starostwa Powiatowego w Pile przybyli ponownie przedstawiciele władz gmin powiatu pilskiego, służb ratowniczych: straży pożarnej, policji, dyrekcji Szpitala Specjalistycznego w Pile, Szpitala Powiatowego w Wyrzysku, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile.

Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk zaapelował, by przestrzegać zakazu odwiedzin  pacjentów we wszystkich szpitalach w Wielkopolsce.

Za zasadne uznał odwołanie nie tylko imprez masowych, ale również - co zaleca Światowa Organizacja Zdrowia - rozważenie organizacji mniej licznych wydarzeń: zgromadzeń, spotkań, które z powodu panującego zagrożenia epidemiologicznego niosą za sobą ryzyko rozprzestrzenienia się koronawirusa.

Wojewoda nie uznał za konieczne zamykania placówek oświatowych w skali masowej, z wyjątkiem jednostkowych przypadków pojawienia się uzasadnionego zagrożenia epidemiologicznego. Zalecił także odwołanie wyjazdów szkolnych młodzieży i przyjmowanie grup młodzieży z zagranicy.  
- To są działania profilaktyczne. Przypominam o przestrzeganiu zasad higieny w placówkach oświatowych i instytucjach użyteczności publicznej – powiedział.

Przypominamy, że oprócz mycia rąk ciepłą wodą z mydłem wskazany jest montaż dozowników z płynem do dezynfekcji i używanie ręczników jednorazowych.

AKTUALNOŚCI NFZ WAŻNE DLA MIESZKAŃCÓW

Teleporady dotyczące koronawirusa w przychodniach

Masz gorączkę, duszności, kaszel? Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590! Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię co zrobić, by otrzymać pomoc.
Konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta mogą również przekazać Ci kontakt do placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), która udzieli teleporady medycznej.
Dzięki teleporadzie medycznej możesz otrzymać:
    zalecenia
    e-zwolnienie
    e-receptę
    sugestię bezpośredniej wizyty w placówce lub kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, jeśli będzie taka konieczność.

Teleporady medyczne:
- ograniczają ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa
- ułatwiają izolację osób, które mogą zarażać wirusem innych
- rozwiewają obawy, jeśli sytuacja jest niegroźna
- skrócą czas oczekiwania na wizyty u lekarzy.
- Dzięki teleporadom pacjenci z podejrzeniem koronawirusa nie muszą przychodzić do przychodni. Mogą skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką telefonicznie, bez wychodzenia z domu - zaznacza Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jednocześnie nie ma obaw, że teleporady uniemożliwią bezpośrednie wizyty u lekarzy. Jeśli po zdalnym wywiadzie będzie taka konieczność, pacjenci otrzymają sugestię skorzystania z wizyty w placówce medycznej lub skontaktowania się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Ważne!
Godziny teleporad ustalają placówki POZ.
Wykaz wszystkich placówek w Wielkopolsce, w tym powiecie pilskim znajdziecie TUTAJ
 
© Copyrights Starostwo Powiatowe w Pile   |   Polityka prywatności
Agencja Interaktywna Sun Group