1,7 mln zł na promocję gospodarczą przedsiębiorców za granicą

Data: 17-01-2020    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

1,7 mln zł na promocję gospodarczą przedsiębiorców za granicą Udział w targach międzynarodowych w Chinach i Dubaju, opracowanie analiz rynku zagranicznego ze wskazaniem kierunków inwestycji, szkolenia doradcze, promocja firm w mediach – to główne założenia kolejnego  projektu „Promocja gospodarcza Powiatu Pilskiego – etap II”, który będzie realizował Powiat Pilski.     
Powiat Pilski będzie kontynuował pomoc pilskim przedsiębiorcom w pozyskiwaniu nowych kontrahentów i rynków zbytu za granicą i  pokryje związane z tym koszty. Nasz kolejny projekt zajął drugie miejsce w konkursie Urzędu Marszałkowskiego i uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 1 mln 423 tys. zł, przy całkowitej wartości projektu ponad 1 mln 687 tys. zł.
 
Obecnie Powiat Pilski realizuje projekt „Promocja gospodarcza Powiatu Pilskiego”, który zakończy się  w marcu 2021 roku. Jego wartości to prawie 900 tys. zł, na który Powiat zdobył blisko 750 tys. zł unijnego dofinansowania. Obejmuje on m.in. szkolenia dla przedsiębiorców, ich promocję za granicą, w tym udział w targach międzynarodowych w Las Vegas w USA i Kolonii w Niemczech. Nowy projekt, na który Powiat zdobył prawie dwukrotnie więcej  środków, to jego kontynuacja, a jego realizacja rozpocznie się w kwietniu 2021 r. i potrwa do czerwca 2022 roku.
 
- Poza projektami społecznymi, czy edukacyjnymi chcemy także pomóc przedsiębiorcom z powiatu pilskiego w rozwoju, głównie eksportu towarów i usług poprzez znalezienie kontrahentów i nowych rynków zbytu za granicą. Dlatego postanowiliśmy złożyć kolejny wniosek na jeszcze większą kwotę. W ciągu roku pozyskaliśmy w sumie 2 mln 200 tysięcy złotych z Unii Europejskiej na promocję naszego regionu, w tym głównie przedsiębiorców poza granicami naszego kraju – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
 
W kolejnym projekcie, podobnie jak w obecnym, mogą wziąć udział mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Uczestnicy projektu wezmą udział targach międzynarodowych w Dubaju i Chinach. Do Dubaju będzie miało szansę pojechać 10 firm, a do Chin 5, w sumie 15 firm. 
 
- Rok 2021 będzie rokiem misji międzynarodowych naszych przedsiębiorców. W styczniu uczestnicy pierwszego projektu pojadą na targi nowoczesnych technologii CES do Las Vegas i na targi branży meblowej IMM do Kolonii. Z kolei w maju odbywają się międzynarodowe targi żywności w Szanghaju, w Chinach, a jesienią targi technologiczne w Dubaju, największe na Bliskim Wschodzie – mówi Karolina Szambelańczyk, dyrektor Wydziału Funduszy Pomocowych i Rozwoju w Starostwie Powiatowym w Pile. ‘
Powiat Pilski pokryje koszty udziału w targach, w tym transport uczestników, zakwaterowania, cateringu na miejscu, wejściówek na targi, organizacji stoiska wystawienniczego oraz transport materiałów promocyjnych i eksponatów.  
 
W targach w Dubaju wezmą udział przedsiębiorcy działający w branży opartej na technologii informacyjno-komunikacyjnej (ICT) oraz w tzw. przemyśle jutra. Z kolei na targi w Chinach zaproszeni zostaną przedsiębiorcy produkujący biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów.
             
Pozostałe zadania zaplanowane w projekcie:
1.Opracowanie analiz rynków perspektywicznych wraz ze wskazaniem potencjalnych partnerów handlowych z Ameryki Południowej i Afryki.
2.Wsparcie szkoleniowo-doradcze dla przedsiębiorców w zakresie pozyskiwania inwestorów. 3.Aktualizacja materiałów promocyjno-informacyjnych i ich wydruk w 3 językach: j. polski, j. angielski i j. niemiecki (nakład 1000 szt.).
4.Film promocyjny w języku polskim emitowany w mediach, w tym społecznościowych.
5.Międzynarodowa kampania w zakresie promocji gospodarczej, w tym spoty w j. angielskim, również emitowane podczas targów.
6.Dwie konferencje – na otwarcie i zakończenie projektu.
 
Opis branż:
rozwój oparty na ICT –(technologiach informacyjno-komunikacyjnych) - przedsiębiorstwa zajmujące się między innymi: produkcją elementów elektronicznych, komputerów, sprzętu telekomunikacyjnego, zegarków, sprzętu elektromedycznego i elektroterapeutycznego, działalnością w zakresie telekomunikacji przewodowej i bezprzewodowej, satelitarnej, działalnością związaną  z oprogramowaniem, doradztwem w zakresie informatyki, zarządzaniem stronami internetowymi,
przemysł jutra– przedsiębiorstwa zajmujące się między innymi przemysłem rolniczym, tekstylnym, odzieżowym, produkcją, naprawą i/lub konserwacją różnego rodzaju maszyn i urządzeń, konstrukcji; wyposażenia, odlewnictwem żeliwa, staliwa, metali lekkich; produkcją pieców, pojazdów samochodowych, produkcją farb, lakierów, produkcją wyrobów ceramicznych, produkcją cementu, gipsu, zaprawy murarskiej;
biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów - przedsiębiorstwa zajmujące się między innymi:  uprawą roślin, rolną, drzew, krzewów, ziół, chów i hodowla bydła, koni, owiec, kóz, świń, drobiu, przetwarzaniem i konserwowaniem mięs, ryb, ziemniaków, produkcją soków, przetwórstwem mleka, serów, produkcją lodów, produkcją pieczywa, makaronów, kuskusu, cukru, czekolady, wytwarzaniem gotowych posiłków i dań, produkcją artykułów spożywczych, paszy dla zwierząt, paszy dla zwierząt, win gronowych, piwa, słodu, napojów bezalkoholowych.
Zapisz się na newsletter