Ośrodek Radioterapii w Pile otwarty i już przyjmuje pacjentów

Data: 18-11-2019    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Ośrodek Radioterapii w Pile otwarty i już przyjmuje pacjentów 18 listopada otwarto w Pile Ośrodek Radioterapii. W Wielkopolsce to druga po Kaliszu filia Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. 
To bardzo ważna nowa placówka medyczna w Pile, zapewniająca nowoczesne leczenie onkologiczne. Budowa ośrodka pochłonęła ponad 20 mln zł.
- Najważniejsze, że mieszkańcy powiatu pilskiego nie będą już musieli dojeżdżać na leczenie do oddalonych od ich miejsca zamieszkania ośrodków w Poznaniu, Szczecinie czy Bydgoszczy, co było dla nich bardzo uciążliwe. Teraz będą mieli znacznie łatwiejszy dostęp do specjalistycznego leczenia – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

- Piła stała się ważnym miejscem na mapie północnej Wielkopolski. Wielu chorych z powiatu pilskiego i okolicznych czekało na ten dzień. Leczeni będą  teraz w komfortowych warunkach, blisko domu – zaznaczył Kazimierz Wasiak, przewodniczący Rady Powiatu w Pile.

Ośrodek już przyjmuje pierwszych pacjentów, docelowo będzie się tu leczyć 120 osób dziennie z całej północnej Wielkopolski. W budynku znajdują się bunkry z dwoma akceleratorami, pracownie diagnostyczne, gabinety lekarskie. Jest także hostel dla chorych i ich bliskich.
Dyrektorem nowej placówki została dr Agnieszka Żyromska, specjalista radioterapii onkologicznej.  

Ośrodek powstał na bazie porozumienia zawartego w 2013 roku, między samorządami Wielkopolski, Powiatu Pilskiego, gminy Piła oraz WCO w Poznaniu i Szpitala Specjalistycznego w Pile. Powiat Pilski przekazał działkę pod budowę, Gmina - środki na sporządzenie dokumentacji projektowej.
- Gratulacje dla wszystkich, którzy doprowadzili ten projekt do końca – podkreślił podczas otwarcia starosta Eligiusz Komarowski.

Co ważne, ośrodek sąsiaduje ze Szpitalem Specjalistycznym w Pile, który będzie z nim ściśle współpracował. Jak podkreślił prof. dr hab. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu radioterapia stosowana jest w leczeniu 60 procent przypadków chorób nowotworowych, stąd jej tak ogromne znaczenie.

W pilskim szpitalu z powodzeniem wykonywane są onkologiczne zabiegi chirurgiczne, ale kolejnym krokiem dla zwiększenia efektywności leczenia pacjentów, będzie uruchomienie oddziału chemioterapii w szpitalu.  
- Chorych na nowotwory przybywa, rośnie również wykrywalność chorób nowotworowych. Szpital może specjalizować się w ich leczeniu, które jest interdyscyplinarne, prowadzone przez lekarzy różnych specjalności. Nasza placówka jest specjalistyczna i ma wysoki trzeci poziom referencji. Z pewnością to dla nas wyzwanie, ale i duża szansa na rozwój  – zaznaczył Wojciech Szafrański, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Pile.     
     
- Uruchomienie nowego oddziału to ogromne wyzwanie, zwłaszcza finansowe. Jako Powiat Pilski w projekcie przyszłorocznego budżetu zaplanowaliśmy na ten cel ponad 2 mln zł, a Samorząd Województwa Wielkopolskiego 2 mln zł. To wspólne ważne zadanie, również Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Poznaniu, który dysponuje środkami na kontrakty i przekazuje pieniądze na leczenie. Jeśli oddział chemioterapii w pilskim szpitalu ma powstać i działać efektywnie, współpraca jest nieodzowna – podsumował starosta Eligiusz Komarowski.   
Zapisz się na newsletter