Zmieniamy dla Was stadion przy ul. Okrzei w Pile

Data: 28-10-2019    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Zmieniamy dla Was stadion przy ul. Okrzei w Pile Stadion przy ul. Okrzei w Pile już prawie całkowicie odmieniony. Jego modernizacja rozpoczęła się w maju tego roku, a koniec prac zaplanowano na 29 listopada. Wiosną przyszłego roku przewidziano jeszcze budowę nowej bieżni na dużym stadionie oraz dodatkowego boiska treningowego dla najmłodszych mieszkańców.

- Stadion przez długi czas był zapomniany, choć był miejscem ważnym i sentymentalnym dla wielu pilan, z długą historią. Trzy lata temu postanowiłem ożywić to miejsce i przywrócić mu dawny blask, mimo krytycznych głosów z pilskiego ratusza. Wkrótce w miejsce dotychczasowego użytkowania płyty stadionu przez jedną ze szkółek piłkarskich, pojawiły się kolejne dwie i kilkuset młodych adeptów piłki nożnej. Z kolei mniejszy stadion, tzw. część rekreacyjna, stał się areną występów muzycznych, pikników wojskowych oraz strażackich, a rok temu dożynek powiatowych. Mieszkańcy udowodnili, że to miejsce jest lubiane i potrzebne - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Aby gruntowanie zmodernizować stadion potrzebne były spore środki. Powiat Pilski sięgnął po fundusze unijne w konkursie organizowanym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, w którym zajął drugie miejsce i na jeden projekt obejmujący także rewitalizację budynku dawnego kina Iskra w Pile zdobył blisko 7 mln zł dofinansowania.

Zakres prac:
Gruntownej modernizacji poddany został zwłaszcza mały stadion. Zakres prac jest szeroki, od wymiany instalacji ziemnych, po urządzenie całej części rekreacyjnej.
Od strony ul. Podgórnej powstały już miejsca parkingowe, budowane są nowe drogi i chodniki oraz strefy rekreacji. Stanęły już m.in. 4 nowe altanki, pod którymi będzie można urządzać również towarzyskie spotkania.
Powstaje również bogato wyposażony plac zabaw ze ścianką wspinaczkową, stołem do ping – ponga, ścianką do graffiti. Stanie jeszcze siłownia pod chmurką.
Na stadionie będzie można piknikować, urządzać rodzinne i towarzyskie spotkania.
Na dużej części wymienione będą siedziska na trybunach. Wyremontowane zostaną drogi dojazdowe, wymienione będzie oświetlenie.

- To będzie przyjazne miejsce spotkań i rekreacji dla wszystkich mieszkańców, znajdujące się w samym centrum Piły. Wiosną zamierzamy ruszyć z budową nowoczesnej bieżni wokół płyty boiska i dodatkowego boiska treningowego dla naszych najmłodszych mieszkańców. Chcemy by to miejsce było jeszcze lepiej wykorzystane i dostępne właściwie przez cały rok. Ale to na pewno nie kres naszych inwestycji, jeśli chodzi o stadion, mamy już pomysły na kolejne lata – dodaje starosta Eligiusz Komarowski.

Wykonawcą prac jest Zakład Ogólnobudowlany MARK Marcin Kądziołka z Margonina.
Koszt: ok. 3,5 mln zł.
Modernizacja odbywa się w ramach projektu „NOWOCZESNE CENTRA SPOŁECZNO - REKREACYJNE POWIATU PILSKIEGO - przebudowa oraz adaptacja obiektów i przestrzeni publicznej w Pile”, obejmującym modernizację także budynku dawnego kina Iskra. Całkowita wartość prac to blisko 8,5 mln zł, dofinansowanie: 7 mln zł z WRPO 2014-2020.