Nauczyciele na szkoleniu w ramach programu „Bezpieczni w powiecie pilskim - od juniora do seniora”

Data: 16-10-2019    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Nauczyciele na szkoleniu w ramach programu „Bezpieczni w powiecie pilskim - od juniora do seniora” W Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile miała miejsce kolejna odsłona programu realizowanego przez Powiat Pilski wspólnie z licznymi partnerami, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.

Tym razem w dwudniowym szkoleniu, które odbyło się 15 i 16 października udział wzięli nauczyciele ze szkół średnich prowadzonych przez Powiat Pilski. Spotkanie było połączone z  warsztatami praktycznymi.

Zagrożenia, na które narażony jest uczeń
Wiele miejsca poświęcono problemom, z którymi może się borykać nastolatek np. z depresją, czy stanami lekowymi. Mówiono o cyberbezpieczeństwie i o tym na co jest narażony uczeń w sieci: przemoc psychiczną, szantaż. Omówiono metody werbowania przez ugrupowania ekstremistyczne, stalking.
Przemawiające były pokazy znęcania się nad rówieśnikami (psychicznego i fizycznego) i wskazanie symptomów ofiary (uczeń smutny, ospały, pobudzony).
Przedstawiono także sylwetkę active shootera (zabójcy), którym może być na przykład uczeń szykanowany przez rówieśników.
Specjaliści z Powiatowej Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile mówili z kolei o  narkotykach oraz dopalaczach i skutach, jakie one wywołują.

Fachowa pomoc
Wykłady dotyczyły nie tylko rozpoznania problemu ucznia, ale także fachowej pomocy, również rodzicom. Pokazano jak prowadzić trudne rozmowy z uczniem, jak wydobyć od niego informacje, zdobyć zaufanie i udzielić psychicznego wsparcia. Specjaliści wyjaśnili jak powinien działać interwencyjny zespół powołany do pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Odbyły się także zajęcia praktyczne, przydatne dla wszystkich przebywających w szkole w sytuacjach zagrożenia: czyli bezpieczna ewakuacja, czy pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej.  
Podczas szkolenia przedstawiono także wiele nowych trendów w prowadzeniu zajęć, które mają na celu wykorzystanie potencjału uczniów na przykładzie szkół w Niemczech oraz krajów skandynawskich.

Realizacja projektu
- To wartościowy projekt skierowany do różnych środowisk, przede wszystkim do uczniów i seniorów, którzy najbardziej narażeni są na zagrożenia. Szkolenie dla nauczycieli to kolejny element tego projektu. Nowoczesna szkoła to nie tylko edukacja, to także umiejętność udzielenia profesjonalnej pomocy uczniom z różnymi problemami - powiedział Przemysław Pochylski, członek Zarządu Powiatu w Pile.    

Dotychczas w ramach projektu zrealizowano spektakle na temat bezpieczeństwa oraz wykłady i warsztaty dla seniorów. Odbyły się także pierwsze spotkania dla młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych w Pile.
Uczestnicy projektu otrzymują łańcuszki zabezpieczające przed włamaniem i  gadżety zwiększające bezpieczeństwo na drodze np. odblaskowe pokrowce na komórki, zawieszki na plecaki, patyczki na szprychy.

Przypomnijmy: wniosek Powiatu Pilskiego o dofinansowanie projektu zajął pierwsze miejsce w kraju w kategorii projektów edukacyjnych i otrzymał 100 tysięcy złotych dofinansowania w ramach rządowego programu „Razem Bezpieczniej” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Partnerzy projektu: Komenda Powiatowa Policji w Pile, Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Pile, Uniwersytet Trzeciego Wieku. Wykonawca warsztatów praktycznych: WOLF SECURITY Tomasz Zegan z Piły
Zapisz się na newsletter