Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w Pile

Data: 10-10-2019    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w Pile W środę, 9 października Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził Piłę.
Spotkanie z mieszkańcami odbyło się w hali Zespołu Szkół Gastronomicznych. Prezydenta powitał gospodarz spotkania Eligiusz Komarowski, starosta pilski, parlamentarzyści Marta Kubiak, Marcin Porzucek i Grzegorz Piechowiak. Na spotkanie przybyła również Aneta Niestrawska, wicewojewoda wielkopolski, członkowie Zarządu Powiatu w Pile: Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, Maria Bratkowska, etatowy członek Zarządu powiatu w Pile oraz pozostali członkowie Zarządu Przemysław Pochylski i Marek Kamiński. Licznie przybyli również samorządowcy z gmin powiatu pilskiego, przedstawiciele służb, a przede wszystkim mieszkańcy.  

- Panie Prezydencie serdecznie dziękujemy za przybycie do Piły – stolicy powiatu pilskiego. Na przestrzeni wieków udowodniliśmy że jesteśmy ojczyzną bohaterów. Uroczyście chciałbym przekazać informację, że również mieszkańcy ziemi pilskiej to bohaterowie, dla których nie stanowi problemu skrzyknąć się w ciągu jednego dnia i w liczbie kilkuset osób oddać krew i pobić rekord Guinnessa, nie jest problemem zebrać się w liczbie blisko 2,5 tysiąca i nieść flagę biało-czerwoną, by dać wyraz swojemu patriotyzmowi. Ziemia pilska to również ziemia ludzi pracowitych, ziemia, która wydała na świat Stanisława Staszica, który w jednym ze swoich dzieł na pierwszym miejscu, jako ludzki obowiązek, stawiał pracę. Wreszcie, ziemia pilska to ziemia ludzi gościnnych i życzliwych, dlatego Panie Prezydencie jeszcze raz dziękujemy za przybycie – powiedział starosta Eligiusz Komarowski.

Prezydent RP Andrzej Duda swoje wystąpienie zaczął od prośby, by minutą uczcić pamięć zmarłego w środę polityka PiS, ptof. Jana Szyszki, byłego ministra środowiska w rządzie Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego, dwóch saperów, którzy zginęli we wtorek w Kuźni Raciborskiej oraz pochowanego w minionym tygodniu Marszałka Seniora Kornela Morawieckiego.
Następnie podziękował mieszkańcom ziemi pilskiej za wkład w rozwój Rzeczypospolitej.

- Dziękuję Wam za to co dzisiaj robicie, za te dzieci, które dzisiaj tu są. Rodzina jest najważniejsza, bez niej kończy się naród, kończy się kraj. Dlatego tak ważna jest polityka rządu, by o rodzinę dbać. Temu właśnie służy program 500 plus. Są tacy, którzy mówią: O zadłużają państwo, to wszystko jest na kredyt. Proszę Państwa, nieprawda! 50 miliardów z podatków do 2015 roku było kradzione. Dzisiaj ogromna część tych pieniędzy, które dawniej były rozkradane, trafia do budżetu i potem jest redystrybuowana, czyli zwracana, właśnie w formie tych społecznych programów – mówił Prezydent.

 Podkreślił również rolę państwa w dbaniu o obywatela.
- Poprzednicy mówili: radź sobie sam. Ja mam nadzieję, że będziemy mieli Polskę, która nikogo nie pozostawi samego: czy to w nieszczęściu w kraju, czy za jego granicami – podkreślił prezydent.
Przyznał również, że największą satysfakcją na koniec kadencji będzie usłyszeć od polskiej rodziny, także tutaj w Pile:
- „Proszę Pana, żyje nam się teraz lepiej niż wtedy, kiedy Pan zaczynał.”  Jeśli to będę mógł usłyszeć, dla mnie to będzie sukces – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

Na koniec Prezydent Andrzej Duda zaapelował do mieszkańców o udział w głosowaniu 13 października:
- Nie zapomnijcie pójść w niedzielę na wybory. Niech nikt nie zostaje w domu i nie mówi, że to jest nieważne, bo to jest bardzo ważne, żebyśmy decyzję o Polsce podejmowali świadomie.

Oprawę muzyczną podczas spotkania zapewnił Polski Chór Męski (po raz pierwszy pod taką właśnie nazwą zaprezentował się były już Wyrzyski Chór Męski), Orkiestra Dęta z Osieka nad Notecią oraz młodzież z MDK Iskra w Pile. Bezpłatną obsługę medyczną zapewniła firma Transporty Medyczne Car Vision, Piła.

Starosta Eligiusz Komarowski podarował Prezydentowi RP obraz pilskiej malarki Renaty Wojnarowicz przedstawiający charakterystyczny dla Piły „Domek Staszica”, z kolei  Prezydent Andrzej Duda podarował staroście obraz Pałacu Prezydenckiego.
Zapisz się na newsletter