Ruszamy z budową hali sportowej przy ulicy W. Pola w Pile!

Data: 06-10-2019    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Ruszamy z budową hali sportowej przy ulicy W. Pola w Pile! Ministerstwo Sportu i Turystyki wsparło budowę hali sportowej przy I LO w Pile. To pierwszy taki przypadek w 70-letniej historii pilskich liceów.
25 września wyłoniono wykonawcę budowy hali sportowej dla Liceum Mistrzostwa Sportowego w Pile przy ul. Pola. Została nim spółka GIRDER Sp. z o.o. z Włocławka, która zaoferowała cenę 14 mln 661 tys. 58 zł. Na sesji 26 września radni Powiatu Pilskiego zabezpieczyli już wszystkie potrzebne środki. Przed nami podpisanie umowy z wykonawcą i w ciągu kilku dni zostanie wbita pierwsza łopata na budowie. Hala ma być gotowa do 30 października 2020 roku.

- To doskonała wiadomość i historyczny moment nie tylko dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Pile i I LO, ale dla wszystkich mieszkańców Piły i pozostałych gmin Powiatu, którzy również będą mogli z hali korzystać. O budowie tego obiektu mówiono od kilkudziesięciu lat, ale niewiele  w tej sprawie się działo. Dopiero w  2018 roku po raz pierwszy w historii powiatu udało nam się wprowadzić tę inwestycję do „Rządowego programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu” i otrzymać dotację na budowę hali z Ministerstwa Sportu i Turystyki o łącznej wysokości 6 mln zł  i zabezpieczyć własne środki - mówi Eligiusz Komarowski, starosta Pilski.

W odpowiedzi na ogłoszony przez Zarząd Powiatu w Pile przetarg, złożono 9 ofert. GIRDER Sp. z o.o. z Włocławka zaproponowała najkorzystniejszą ofertę, na którą wpływ miała, zarówno cena, jak i najdłuższy okres gwarancji po wykonaniu prac.

Kwota na budowę hali jest zabezpieczona. 6 mln zł pochodzi z Ministerstwa Sportu i Turystyki, pozostałą część, ok. 8,7 mln zł zabezpieczył Powiat Pilski. Zagwarantowane są również dodatkowe środki, choćby na nadzór inwestorski. Radni na sesji 26 września w Wieloletniej Prognozie Finansowej w tegorocznym budżecie zwiększyli kwotę na budowę hali o 50 tys. zł, a w przyszłym o 150 tys. zł. Całość inwestycji, z tym co już wydano, choćby na projekt, to koszt ok. 15 mln 100 tys. zł.     
 
Rozpoczęcie budowy hali to rzeczywiście historyczny moment dla powiatu pilskiego. Poprzednim władzom nie udało się nawet stworzyć dokumentacji projektowej. Sytuacja zmieniła się dopiero w ostatniej kadencji, w latach 2015-2018.  
Pomocy przy wprowadzeniu pilskiej inwestycji do „Rządowego programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu” i pozyskaniu dwóch dotacji z MSiT udzielili pilscy posłowie Marta Kubiak, Grzegorz Piechowiak i Marcin Porzucek. Nie bez znaczenia było również wsparcie Polskiego Związku Piłki Siatkowej z jego prezesem Jackiem Kasprzykiem na czele.

W 2018 Powiat otrzymał 3,5 mln, a sam zabezpieczył kwotę przeszło 7 milionów złotych. To jednak okazało się za mało gdyż przeprowadzone postępowanie przetargowe pokazało, że wykonawcy złożyli wyższe oferty.
Starosta Eligiusz Komarowski przyznaje, że władze Powiatu stanęły wtedy przed dylematem: czy dołożyć brakującą kwotę z własnego budżetu, czy wnioskować raz jeszcze o kolejne środki finansowe.
Wygrała druga opcja i okazało się, że było warto poczekać, bo w tym roku pozyskano kolejne 2,5 mln zł dotacji z MSiT.

Pilscy parlamentarzyści również odczuwają satysfakcję, bo zgodnie z założeniami programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu, do którego wpisana została hal przy ul. Pola, w Pile powstanie w końcu obiekt z prawdziwego zdarzenia służący rozwojowi talentów sportowych dzieci i młodzieży.
Boisko sportowe będzie miało wymiary 50 x 30 m, a trybuny pomieszczą blisko 200 osób. Rozgrywane będą tu mecze w trzech podstawowych dyscyplinach: piłka siatkowa, piłka ręczna i koszykówka.
 
 
Zapisz się na newsletter