Pouczająca lekcja dla seniorów o bezpieczeństwie

Data: 03-10-2019    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Pouczająca lekcja dla seniorów o bezpieczeństwie W Młodzieżowym Domu Kultury ISKRA w Pile miała miejsce kolejna odsłona programu „Bezpieczni w powiecie pilskim - od juniora do seniora”, realizowanego wspólnie przez Powiat Pilski, Komendę Powiatową Policji w Pile i Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pile.  

Wydarzenie rozpoczął spektakl „Seniorze bądź bezpieczny” w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile, który pokazuje jakie metody stosują oszuści wobec ludzi starszych, by wyłudzić od nich pieniądze. Jego scenariusz napisało życie, pokazuje metodę „na wnuczka”, czy niekorzystne promocje towarów, na które naciągani są ludzie starsi.
W spotkaniu z seniorami licznie uczestniczyli pilscy policjanci z insp. Sebastianem  Cichockim, Komendantem Powiatowym Policji w Pile, którzy udzielali im również cennych rad, jak ustrzec się przed oszustami, co zrobić, gdy zadzwoni telefon, a w nim usłyszą nieznajomego, który poprosi ich o pieniądze na pomoc dla kogoś bliskiego z rodziny.

Wyemitowano również film o kobiecie, która taki telefon odebrała i tyko zrządzenie losu sprawiło, że nie straciła ogromnej sumy pieniędzy. Policjanci podkreślali, jak ważne jest utrzymywanie więzi rodzinnych, by po tajemniczym telefonie, ludzie starsi natychmiast oddzwaniali do swoich bliskich.   

Seniorzy wypełniali także ankiety na temat bezpiecznych zachowań, a na koniec otrzymali łańcuszki do drzwi zabezpieczające przed włamaniem.
- Ważne, aby uczestnicy spotkania zdobytą na nim wiedzę, przekazywali dalej, swoim sąsiadom i znajomym. Taki jest cel programu, który jako Powiat Pilski realizujemy razem ze służbami policyjnymi i strażą pożarną, by dotarła ona do jak najszerszego grona osób, które najczęściej padają ofiarami oszustów i by nie były one wobec nich bezbronne - mówi Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, który również uczestniczył w spotkaniu.

Wśród gości był poseł Grzegorz Piechowiak i mecenas Jolanta Turczynowicz-Kieryłło. 

Projekt "Bezpieczni w powiecie pilskim od juniora do seniora" nadal trwa. Obecnie rozpoczęły się szkolenia dla seniorówi i uczniów.  
Zapisz się na newsletter