Pilski Piknik Europejski: czyli fundusze unijne dla każdego!

Data: 28-09-2019    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Pilski Piknik Europejski: czyli fundusze unijne dla każdego! Fundusze europejskie są dla wszystkich. Przekonać się o tym mogli uczestnicy Pilskiego Pikniku z Funduszami Europejskimi, pod hasłem „Unia Europejska od juniora do seniora, czyli fundusze dostępne dla każdego”, który odbył się 29 września w Młodzieżowym Domu Kultury Iskra w Pile z inicjatywy starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego.

- Dzięki funduszom europejskim lepiej kształcimy młodzież, lepiej opiekujemy się seniorami. Ich beneficjentami są przedsiębiorcy, osoby fizyczne, różne instytucje i jednostki samorządowe. Nie ma chyba w Polsce miasteczka, które by z nich nie skorzystało. Powiat Pilski również odważnie sięga po środki z zewnątrz, w tym unijne. Dzięki nim zmieniamy oblicze ważnych obiektów, które będą służyć mieszkańcom, choćby stadion przy ul. Okrzei czy budynek dawnego kina Iskra w Pile. Korzystamy z tych środków, by wszystkim żyło się lepiej – powiedział podczas otwarcia pikniku Starosta Eligiusz Komarowski.

Powiat Pilski tylko w latach 2015-2018 z różnych środków zewnętrznych, w tym Unii Europejskiej, pozyskał blisko 82 mln złotych! To ogromny wzrost w stosunku do tego, co udało się pozyskać w poprzednich kadencjach. Starosta pilski przyznał, że sukces ten obecne władze powiatu osiągnęły dzięki dobrej współpracy zarówno z samorządem Wielkopolski, jak i instytucjami rządowymi.   

Pilski Piknik z Funduszami Europejskimi poświęcony był nie tylko ich promocji, można było zdobyć konkretne informacje, na jakie cele można po nie sięgać. Służyły temu wykłady podzielone na panele tematyczne, np. dla młodzieży i dorosłych o możliwościach programu Erasmus+ w szkołach mówił Piotr Halama, dyrektor Zespołu Szkół przy Teatralnej w Pile, w której od 10 lat z powodzeniem działa Szkolny Klub Europejski. O szansach jakie dają fundusze na podnoszenie kompetencji zawodowych mówiła z kolei Klaudia Kaczmarek, doradca zawodowy. Osobny panel poświęcony był aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy, a także środkom skierowanym dla osób starszych i z niepełnosprawnościami. Sporo miejsca poświęcono również możliwościom, jakie daje Unia Europejska przedsiębiorcom.

Powiat Pilski przygotował także wystawę fotografii „Fundusze Europejskie w obiektywie”, na której można zobaczyć, jakie projekty zrealizował i realizuje obecnie.  

Podczas pikniku zorganizowano Miasteczko Europejskie ze stoiskami przygotowanymi przez uczniów pilskich szkół. Można był posmakować potraw kuchni europejskich, przygotowanych przez młodzież z pilskiego gastronomika, podszkolić się w programowaniu czy poznać tajemnice robotyki - pomocą służyli uczniowie z Zespołu Szkól Technicznych w Pile. W końcu unijne fundusze są dla każdego!

Wydarzenie było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.
 
 
Zapisz się na newsletter