Związek Powiatów Polskich
Twitter
Facebook
YouTube
BIP

Czytanie polskich nowel przy dźwiękach katarynki

Data: 07-09-2019    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Czytanie polskich nowel przy dźwiękach katarynki Kolejna odsłona Narodowego Czytania, do której dołączył Powiat Pilski odbyła się w miniony piątek na patio w Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile. Publiczność miała okazję wysłuchać fragmentów trzech nowel: „Katarynki" Bolesława Prusa”, „Rozdzióbią nas kruki, wrony… " Stefana Żeromskiego oraz „Sachem" Henryka Sienkiewicza.

Polskie nowele przeczytało w sumie 15 osób. Wśród nich byli: poseł Grzegorz Piechowiak, przedtawiciele władz powiatu - Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski i Przemysław Pochylski, członek Zarządu Powiatu w Pile, dołączyła Łucja Zielińska, dyrektor Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Pile, radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego oraz przedstawiciele Rady Powiatu w Pile: wiceprzewodnicząca Magdalena Zgiep-Porzucek, radne Iwona Schulz i Ewa Ramusiewicz.

Nowele czytali także Bogumiła Cybulska, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Jarosław Grzebyk, który reprezentował Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koło Nr 24 w Pile.Świetnie poradzili sobie również dyrektor ILO w Pile Angelika Zygmunt i uczniowie szkoły: Zuzanna Strzelecka i  Grzegorz Smereczniak oraz Michał Hłuchyj, uczeń Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile.

Nie mogło zabraknąć Joanny Wyrwy - Krzyżańskiej, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile, która przygotowała wystawę różnych wydań polskich nowel z bogatego zbioru biblioteki. W akcji czytania BWAiUP w Pile reprezentowała Edyta Kin.

Publiczność dopisała, wszyscy otrzymali fragmenty nowel, co ułatwiło słuchanie czytanych fragmentów. Wstęp do każdej z nowel i informacje o ich autorach przedstawił Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP w Pile.
Na patio pojawił się również prawdziwy kataryniarz z zabytkową piękną katarynką, której dźwięki budowały wyjątkowy nastrój.

Wśród zaproszonych gości byli również przedstawiciele zaprzyjaźnionego z Powiatem Pilskim  powiatu Schwalm – Eder w Niemczech.  
Na pamiątkę uczestnicy Narodowego Czytania 2019’ otrzymali stemple pieczęci z Kancelarii Prezydenta RP, z logiem akcji.
© Copyrights Starostwo Powiatowe w Pile   |   Polityka prywatności
Agencja Interaktywna Sun Group