Ponad 8 mln zł na remonty dróg w powiecie pilskim z Funduszu Dróg Samorządowych

Data: 05-09-2019    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Ponad 8 mln zł na remonty dróg w powiecie pilskim z Funduszu Dróg Samorządowych Premier Mateusz Morawiecki zatwierdził podział środków z rządowego programu Funduszu Dróg Samorządowych. Do północnej Wielkopolski trafiło ponad 61,5 mln zł, w tym Powiat Pilski pozyskał 8 024 960 zł.
Pieniądze przeznaczone są zarówno na remonty dróg gminnych jak i powiatowych.
- To doskonała wiadomość dla samorządów Północnej Wielkopolski, które dzięki środkom rządowym będą mogły teraz ruszyć z inwestycjami długo oczekiwanymi przez mieszkańców i nadrobić wieloletnie zaległości – mówi pilski poseł Marcin Porzucek.
Na liście zadań w powiece pilskim znalazły się cztery inwestycje, wśród nich - przebudowa drogi powiatowej Zawada-Piła. Planowany koszt modernizacji to około 2,6 mln zł, z czego przyznane dofinansowanie wynosi 1 569 411 zł.  

- Jak najszybciej zwołamy sesję nadzwyczajną, aby radni mogli zatwierdzić zmiany w tegorocznym budżecie. Musimy wprowadzić otrzymane pieniądze do budżetu i zapewnić wkład własny w wysokości około miliona złotych na remont tej ważnej  drogi - mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski. - Cieszę się, że cały Powiat Pilski otrzymał tak rekordowy zastrzyk pieniędzy i wierzę, że inne samorządy również szybko i dobrze je wykorzystają – dodaje starosta.    

Droga Zawada – Piła ma długość oko 3,7 km. Remont obejmie jej kolejny 2-kilometrowy odcinek na terenie gminy Szydłowo. Droga zyska nową nawierzchnię, wzdłuż niej powstanie ścieżka pieszo-rowerowa. Na modernizowanym odcinku powstaną trzy przejścia dla pieszych. Jeśli warunki pogodowe pozwolą prace powinny ruszyć i zakończyć się jeszcze w tym roku.

– W latach 2016-2018 z własnych środków wyremontowaliśmy jej pierwszy odcinek, teraz będziemy przebudowywać kolejny. Chciałbym zaapelować do prezydenta Piły o przebudowę ulicy Kamiennej, która wchodzi w skład drogi Zawada- Piła. Zgodnie z porozumieniem z 2007 roku, drogi powiatowe znajdujące się w granicach Piły zostały odpłatnie oddane w zarząd prezydentowi miasta, który przejął obowiązki inwestora. Powiat rocznie na ten cel przekazuje 2 mln złotych – tłumaczy Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.

W Pile, w ramach dofinansowania w wysokości 1 099 699 zł, remontu powinna doczekać się w końcu ul. Lutycka, która jest w opłakanym stanie, a mieszkańcy Podlasia czekają na jej remont od lat. Poseł Marcin Porzucek wierzy, że samorząd miejski, który otrzymał dofinansowanie na jej przebudowę z remontem ruszy również jeszcze jesienią.
 
Kolejne pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych zostały przyznane na następujące zadania:
- przebudowa ul. Parkowej w Wyrzysku  - dofinansowanie 1 158 533 zł,
- przebudowa ul. Kościuszki w Białośliwiu  - dofinansowanie 1 095 601 zł,
Na liście rezerwowej znalazły się  3 projekty na kwotę 3 101 716,00 zł.
- przebudowa ul. Na Leszkowie, budowa ul. Wiatracznej w Pile oraz budowa ulic Promiennej i Wiosennej w Zawadzie.
Zapisz się na newsletter