Koncert dla wszystkich, którzy walczyli o wolność

Data: 02-09-2019    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Koncert dla wszystkich, którzy walczyli o wolność  Pilski Jubileuszowy Koncert Galowy z udziałem Eljazz Big Band, chóru Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i wybitnej amerykańskiej wokalistki Karen Edwards zwieńczył obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. To była prawdziwa uczta muzyczna.

Koncert pod tytułem Wolność/Freedom odbył się w niedzielę wieczorem w auli Auditorium Maximum PWSZ w Pile. Uświetnił trzy ważne rocznice: 100-lecie powrotu ziem powiatu pilskiego do Macierzy, 80. rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę oraz 30. rocznicę wprowadzenia demokratycznych przemian w Polsce w wyniku wolnych wyborów do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 r.
- Tragiczna rocznica wybuchu II wojny światowej ma swój wolnościowy kontekst. 1 września 1939 roku nasi przodkowie zostali zmuszeni do walki na śmierć i życie z potężnym wrogiem, który na kilka lat wziął Polskę w niewolę, pozbawiając niepodległości. Jednak pomimo usilnych starań, nie dał rady zabić w narodzie pragnienia wolności. Odzyskanie wolności okupione zostało morzem krwi i ofiar oraz niezliczonymi dramatami ludzkimi.  To uświadamia nam, jak cennym skarbem jest wolność – powiedział na wstępie Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Zanim goście wysłuchali koncertu Muzyki Sakralnej Duke'a Ellingtona, dzieła jego życia, starosta podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w pozyskanie środków z Programu Dotacyjnego Niepodległa na lata 2017 – 2022, dzięki którym już drugi rok z rzędu tak wiele wydarzeń rocznicowych odbywa się w powiece pilskim. Koncert był jednym z nich.   

- Dziękuję posłom Marcie Kubiak, Grzegorzowi Piechowiakowi oraz Marcinowi Porzuckowi. Dzięki ich zaangażowaniu mogliśmy zaproponować mieszkańcom naszego regionu tak wybitne wydarzenie. Dziękuje także mec. Jolancie Turczynowicz-Kieryłło za wsparcie merytoryczne w zakresie tworzenia wniosków. Kieruję również podziękowania dla Wszystkich zaangażowanych w to przedsięwzięcie z ramienia Powiatu Pilskiego – powiedział starosta.

Przed koncertem publiczność wysłuchała jeszcze prelekcji historyka regionalisty Romana Chwaliszewskiego na temat powrotu ziem pilskich do Macierzy i historyka Muzeum Okręgowego w Pile Marka Fijałkowskiego, który m.in. przybliżył m.in postać kaprala Konieczki, pierwszej ofiary II wojny światowej, który zginął w obronie posterunku granicznego w Jeziorkach.

Koncert, który miała okazję wysłuchać publiczność, był doskonałym połączeniem jazzu i swingu z muzyką chóralną. „Romanse” solistki w partiach wokalnych z bluesem, spirituals i gospel zachwyciły zebranych. Indywidualne solówki gitarowe, na trąbce, klarnecie i absolutny majstersztyk – prezentacja umiejętności Józefa Eliasza na perkusji, dopełniły całości. Owacyjnie przyjęto m.in. jazzowy standard wyśpiewany po mistrzowsku przez Karen Edwards „Forever and ever”. Widownia wstała i podziękowała wykonawcom długim aplauzem.

Pełna galeria zdjęć:
Zapisz się na newsletter