Od 25 lat pielęgnują historię pilskiego lotnictwa wojskowego. Teraz można ją obejrzeć na fotografiach

Data: 26-08-2019    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Od 25 lat pielęgnują historię pilskiego lotnictwa wojskowego. Teraz można ją obejrzeć na fotografiach - Żołnierze w stalowych mundurach to elita polskich sił zbrojnych, a pilscy lotnicy do niej należeli. Jesteście żywą legendą. Mieszkańcy Piły i regionu są z was dumni. W imieniu mieszkańców dziękuję, że dbacie o bogatą tradycję lotniczej Piły i przekazujecie ją młodemu pokoleniu. Wasza służba Ojczyźnie trwa nadal – powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski podczas uroczystości otwarcia wystawy fotograficznej obrazującej historię 100 lat lotnictwa wojskowego oraz obchodów 25 – lecia Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Oddziału w Pile.

W niedzielę do Młodzieżowego Domu Kultury Iskra w Pile w galowych mundurach przybyli piloci 6 Pułku Lotnictwa Myśliwsko- Bombowego, który przez ponad 50 lat stacjonował w Pile, a którzy dzisiaj są członkami Stowarzyszenia Seniorów LW RP Oddziału w Pile. Byli dawni dowódcy, piloci, żólnierze obsługi technicznej, wdowy po oficerach oraz przyjaciele Stowarzyszenia.
- 25 lat temu powołaliśmy do życia pilski odział Stowarzyszenia, aby kontynuować lotniczą tradycję tego miasta, aby zjednoczyć całe środowisko, które było z nim związane, nie tylko lotników, żołnierzy obsługi technicznej, ale również ich rodziny i przyjaciół, oddanych naszej idei. Dziękuję wszystkim za ogromne zaangażowanie – powiedział płk Jan Ficerman, prezes pilskiego oddziału SSLW RP.

Pilski oddział Stowrzyszenia Seniorów LW RP należy do najaktywniejszych w kraju. Liczy 68 członków i 8 członków honorowych. W 2013 roku dzięki staraniom czlnków stowarzyszenia na ul. Drygasa stanął „Pomnik Lotników”, rok później Stowarzyszenie otrzymało sztandar. W 2018 roku w nowo otwartej Izbie  Pamięci Garnizonu Piła, przy Wojska Polskiego w Pile członkowie Stowarzyszenia zgromadzili  liczne pamiątki, dzięki którym mieszkańcy Piły i regionu mogą poznać historię pilskiego lotnictwa, uczestniczą także w spotkaniach z młodzieżą oraz współpracują z słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

- Godne uznania jest, że po trudach zaszczytnej i odpowiedzialnej służby jesteście tak bardzo aktywni. Nadal wypełniacie swoją misję, służbę Ojczyźnie. Zawsze jestem otwarty na współpracę i możecie liczyć na moją pomoc - podkreślił starosta pilski Eligiusz Komarowski.
Płk Jan Ficerman osobom, które wspierają Stowarzyszenie wręczył honorowe medale, wśród nagrodzonych był również Starosta Pilski.

Po części oficjalnej nastąpiło otwarcie wystawy. Liczy blisko 500 zdjęć, w 80 procentach przedstawiają one historię pilskiego lotnictwa. Przygotował ją Janusz Urlewicz, członek pilskiego oddziału Stowarzyszenia, autor tylko części zdjęć. Sporo pozyskał od żołnierzy, przyjaciół, wdów po oficerach.  
- Wybór nie był prosty. Miałem do dyspozycji ponad 4 tysiące zdjęć - przyznaje.

Wystawę można oglądać codziennie w hali widowiskowej w MDK Iskra w Pile, przy Okrzei 9.

Jest również ogromna szansa, że historia pilskiego lotnictwa będzie szeroko promowana za granicą, m.in. w USA, podczas emisji filmu „Forever a Pilot”, którego bohaterem jest Aleksander Herbst, wybitny polski lotnik, który służył m.in. w dywizjonach 308 oraz 303 i uczestniczył w walkach powietrznych podczas II wojny światowej w bitwie o Anglię.
Obecna na uroczystości mecenas Jolanta Turczynowicz – Kieryłło, zaprzyjaźniona z wieloma pilskimi pilotami, zadeklarowała pomoc w przekazaniu materiałów dokumentujących historię pilskiego lotnictwa, które będą promować film o polskim bohaterze.
Zapisz się na newsletter