Ruszył projekt mający na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców

Data: 19-06-2019    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Ruszył projekt mający na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców „Seniorze bądź bezpieczny” – spektakl edukacyjno-profilaktyczny pod tym właśnie tytułem zainaugurował projektBezpieczni w powiecie pilskim – od juniora do seniora”. Projekt zakłada szereg różnorodnych działań adresowanych do dzieci i młodzieży, nauczycieli oraz seniorów z naszego powiatu, mających na celu poprawę ich bezpieczeństwa.

Spektakl został przygotowany z inicjatywy Komendy Powiatowej Policji w Pile przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół przy Teatralnej. Uczniowie zainscenizowali kilka, z życia wziętych sytuacji, w których seniorzy najczęściej padają ofiarami oszustów. Pokazali m.in. jak łatwo osoby starsze ulegają sugestii przy zakupie rzekomo atrakcyjnych towarów w promocyjnej cenie, jak tracą oszczędności podając szklankę wody sprzedawcom, i jak może wyglądać klasyczne oszustwo „na wnuczka”.

- Problem jest bardzo duży i wszystkie te działania, które robimy są po to, byście nie stracili państwo dorobku swojego życia, tak jak niedawno małżeństwo z Wyrzyska, które dało się oszukać na 50 tysięcy złotych. I to nie są pojedyncze przypadki – powiedział insp. Sebastian Cichocki, komendant powiatowy policji w Pile.

- Takich akcji, jak nie dać się oszukać, nigdy nie jest ich za dużo. Ważne jest by uczulać seniorów na zagrożenia jakie na nich czyhają i edukować – powiedziała poseł Marta Kubiak, która wspiera działania Powiatu w tym zakresie.

-  Ten spektakl jest pierwszym z działań w ramach dużego projektu więc zachęcam seniorów do udziału w kolejnych przedsięwzięciach – dodaje Maria Bratkowska, etatowy członek zarządu w Pile.

A działań, poza spotkaniami informacyjno-szkoleniowymi, będzie bardzo wiele. Między innymi w ramach projektu ponad 700 seniorów otrzyma zapornice drzwiowe, a dzieci i młodzież będą wyposażane w elementy odblaskowe na rowery i plecaki. Powstaną także spoty promujące bezpieczne zachowania.

Przypomnijmy, że wniosek o dofinansowanie Powiatu Pilskiego zajął pierwsze miejsce w kraju, w kategorii projektów edukacyjnych i otrzymał 100 tysięcy złotych dofinansowania, w ramach rządowego programu „Razem Bezpieczniej” realizowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Partnerami projektu są: Komenda Powiatowa Policji, Komenda Powiatowa PSP oraz Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pile.
 
Zapisz się na newsletter