Powiatowy Klub Pogodnego Seniora w Pile już otwarty!

Data: 23-05-2019    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Powiatowy Klub Pogodnego Seniora w Pile już otwarty! W Pile działa już nowa powiatowa placówka dla seniorów. 23 maja br. odbyło się uroczyste otwarcie Powiatowego Klubu Pogodnego Seniora, który funkcjonować będzie w budynku przy Wojska Polskiego 49B. Na to ważne wydarzenie licznie przybyli uczestnicy Klubu, którzy już jutro zaczną w nim zajęcia.  
 Seniorzy z całego powiatu pilskiego otrzymali nowoczesną przestrzeń, w której mogą poznawać nowych ludzi, aktywnie spędzać czas oraz poszerzać wiedzę i rozwijać swoje zainteresowania. Do ich dyspozycji są tu m.in. urządzenia do rehabilitacji ruchowej i masażu. Jest również kuchnia z jadalnią, w której będą mogli nie tylko spożywać posiłki, ale również  je samodzielnie przygotowywać podczas warsztatów kulinarnych. W Klubie znajduje się także komfortowo wyposażony pokój spotkań, gdzie seniorzy będą mogli miło spędzić czas na rozmowach, odpocząć, zagrać w gry planszowe czy brydża. Warto dodać, że placówka dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Miejsce to ma być dla seniorów drugim domem, gdzie panuje przyjazna atmosfera i dobry klimat do rozwijania swoich pasji oraz zainteresowań.
 
Otwarcia Powiatowego Klubu Pogodnego Seniora dokonał starosta pilski Eligiusz Komarowski, posłowie Jan Dziedziczak, Marta Kubiak i Grzegorz Piechowiak oraz wicestarosta Arkadiusz Kubich i etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile Maria Bratkowska. Nie zabrakło również przedstawicieli seniorów oraz pracowników.
 
- Wychodzimy dziś naprzeciw oczekiwaniom społecznym i otwieramy miejsce , w którym seniorzy będą mogli nie tylko miło spędzić czas, ale również będą mieli zapewnioną fachową opiekę oraz ciekawe zajęcia i spotkania prowadzone przez specjalistów. Co ważne, zagospodarowaliśmy to miejsce dzięki wsparciu środków unijnych, po które Powiat Pilski skutecznie sięga. Klub Seniora powstał w ramach dużego projektu o wartości około 3,3 mln zł, z czego 3,1 mln zł stanowi kwota dofinansowania - powiedział Eligiusz Komarowski, starosta pilski.
 
W imieniu posłów głos zabrał gość z Warszawy, Jan Dziedziczak - Wiadomo, że społeczeństwo polskie się starzeje, dlatego musimy  pomagać osobom starszym i w miarę możliwości je usamodzielniać. Dzięki takim inicjatywom jak ta, to się właśnie udaje.
 
Klub Seniora w Pile to jedno z kluczowych zadań projektu partnerskiego, zainicjowanego przez Powiat Pilski jeszcze w 2017r. Projekt pn. „Wsparcie dla osób starszych, niesamodzielnych, w tym niepełnosprawnych z terenu Powiatu Pilskiego” uzyskał dofinansowanie w ramach środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 (WRPO), Europejskiego Funduszu Społecznego. Na powierzchni blisko 200 m2 znajduje się 6 pomieszczeń z przeznaczeniem na zajęcia, spotkania i warsztaty, kuchnia oraz dwie łazienki. W systemie rotacyjnym z Klubu będzie mogło korzystać nawet 40 osób. Klub funkcjonować będzie 22 dni w  miesiącu, 8 godzin dziennie a jeżeli będzie takie zapotrzebowanie, to także w niektóre weekendy. Prowadzone będą tam między innymi zajęcia ruchowe, fizjoterapia, szkolenia edukacyjne, warsztaty prawne, kulinarne, rękodzielnicze i zajęcia z profilaktyki zdrowotnej.
 
W ramach projektu, jeszcze w tym roku, powstanie podobny klub seniora w Róży Wielkiej oraz rozszerzona zostanie działalność istniejącego klubu w Wysokiej.
 
 
Zapisz się na newsletter