Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na zakończenie obchodów 100-lecia Powstania Wielkopolskiego.

Data: 21-03-2019    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na zakończenie obchodów 100-lecia Powstania Wielkopolskiego.
„Wieczna chwała i pamięć naszym bohaterskim przodkom, którzy swą postawą w latach 1918-1919 dowiedli, że ziemia pilska należy do Polski. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości i 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Mieszkańcy Powiatu Pilskiego” – taki napis widnieje na tablicy pamiątkowej, którą 20 marca w samo południe odsłonięto na ścianie Biura Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile.
Jej odsłonięcie zwieńczyło powiatowe obchody rocznic 100-lecia Powstania Wielkopolskiego i niepodległości Polski.
 - Chciałbym przede wszystkim podziękować mieszkańcom gmin naszego powiatu. To oni sprawili, że te obchody były tak uroczyste. Nie było bowiem takiego wydarzenia, które by nie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wszystkim przyświecał jeden cel – oddanie hołdu naszym przodkom walczącym o niepodległość – mówił Starosta Pilski Eligiusz Komarowski odsłaniając tablicę.
Podczas uroczystości rozwiązano także Powiatowy Komitet Honorowy Obchodów 100. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego i Odzyskania Niepodległości. Jego członkowie zostali uhonorowani listami gratulacyjnymi oraz pamiątkowym albumem o Powstańcach Wielkopolskich.
- Komitet spełnił swoją rolę. Przywróciliśmy pamięć o naszych przodkach. Pamięć  o przeszłości jest potrzebna nie tylko młodzieży, ale także nam starszym. Musimy pamiętać czym jest wolność i że ona nie jest nam dana raz na zawsze – powiedział wiceprzewodniczący komitetu Jan Ryszard Garbarczyk, prezes Koła nr 9 im. Teofila Spychały Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
Zapisz się na newsletter